wtorek, 26 lipca 2016

„Wykrywacze, namierzacze” itp.



„Wykrywacze, namierzacze” itp.

Na początku muszę się z Wami podzielić przykrą wiadomością. Otóż w czasie pracy nad nowym okrętem z niewiadomych przyczyn „padł” mi plik roboczy, zawierający olbrzymi zbiór opracowanych wcześniej elementów, no i sam okręt, nad którym aktualnie pracowałem. Wprawdzie co jakiś czas (za rzadko!) robiłem kopię zapasową tego pliku, ale straty i tak są ogromne. Pracę nad czasochłonnym okrętem muszę zacząć od nowa, a wcześniej jeszcze uaktualnić bibliotekę elementów. Przyznam się, że jestem lekko załamany i chwilowo ręce mi opadły. Ponieważ powrót do stanu wyjściowego sprzed „awarii” zajmie sporo czasu (tydzień?), tymczasem opublikuję posta, który miał się ukazać nieco później.
Ponieważ okręty nasze są wyposażane w coraz to bogatszy zestaw różnego rodzaju urządzeń służących do wykrywania, namierzania itp. zadań, uznałem za stosowne uporządkowanie tej kwestii. W dalszym ciągu będę nazywał te urządzenia ogólnie sensorami; wybaczcie ten anglicyzm, ale nie mogę znaleźć krótszego i jednocześnie równie pojemnego polskiego określenia.
Od tej pory na końcu każdego raportu będę umieszczał listę zamontowanych na danym okręcie sensorów. Dla zachowania lakoniczności i ścisłości takiej listy, przyjąłem dla poszczególnych ich rodzajów symbole, którymi będę się odtąd posługiwał.
Z pewnym uproszczeniem podzieliłem te urządzenia na cztery grupy: optyczne, akustyczne, radiowe i kombinowane. Poniżej zestaw symboli sensorów z podziałem na poszczególne grupy.
Optyczne.
1.    Dalmierze optyczne – symbol ogólny: DO, symbol szczegółowy: DO-n, gdzie „n” to baza dalmierza w metrach. Np.: DO-3, to dalmierz optyczny o bazie 3 m.
2.    Dalocelowniki optyczne – symbol ogólny: DC, symbole szczegółowe: DC-x-n, gdzie „x” oznacza główne przeznaczenie („M” dla celów morskich, „P” dla celów powietrznych), a „n” to baza dalocelownika w metrach. Np. DC-M-5, to dalocelownik przeznaczony dla celów morskich o bazie 5 m, a DC-P-3,5, to dalocelownik przeznaczony dla celów powietrznych o bazie 3,5 m.
Akustyczne.
1.    Szumonamierniki (sonary pasywne) – symbol ogólny: SP, symbol szczegółowy: SP-n, gdzie „n” to kolejny model urządzenia. Np.: SP-2, to szumonamiernik model 2.
2.    Sonary aktywne – symbol ogólny: SA, symbol szczegółowy SA-n, gdzie „n” to kolejny model urządzenia. Np.: SA-1, to sonar aktywny model 1.
Radiowe.
1.    Radionamierniki –symbol ogólny: RN, symbol szczegółowy: RN-n, gdzie „n” to kolejny model urządzenia. Np.: RN-2, to radionamiernik model 2.
2.    Radionamierniki wysokiej częstotliwości – symbol ogólny: RNWC, symbol szczegółowy: RNWC-n, gdzie n” to kolejny model urządzenia. Np.: RNWC-1, to radionamiernik wysokiej częstotliwości model 1.
3.    Radary – symbol ogólny: RWN, symbole szczegółowe: RWN-x(xx)-n, gdzie „x” to przeznaczenie urządzenia („P” dla kontroli przestrzeni powietrznej, „M” dla kontroli powierzchni morza, „Om” dla kierowania ogniem do celów morskich, „Op” dla kierowania ogniem do celów powietrznych), a „n” to kolejny model urządzenia. Np.: RWN-PM-1, to radar kontroli przestrzeni powietrznej i powierzchni morza model 1, a RWN-Om-1, to radar kierowania ogniem do celów powietrznych.
Kombinowane.
1.    Dalocelowniki optyczno-radarowe (przeliczniki artyleryjskie, direktory) – symbol ogólny: DC/R, symbol szczegółowy: DC/R-n, gdzie „n” to kolejny model urządzenia. Np.: DC/R-1, to dalocelownik optyczno-radarowy model 1.
Niektóre z powyższych sensorów pojawią się dopiero w przyszłości, ale wolałem już teraz uporządkować całe nazewnictwo.
Może komuś (podobnie jak w przypadku oznaczeń samolotów) ten system nazewnictwa wyda się zbyt skomplikowany, ale moim zdaniem jest logiczny i zapewnia ścisłość uniemożliwiającą bajdurzenie o nie wiadomo czym.

2 komentarze:

  1. Głowa do góry! Straty odrobisz z nawiązką, choć przyznaję, że niefortunne zdarzenia mocno, w ostatnim czasie, do Ciebie przylgnęły. Pozdrawiam
    ŁK

    OdpowiedzUsuń
  2. wiem, co przechodzisz, bo całkiem niedawno miałem to samo. Głowa do góry, choć wiem, do jakiej czarnej rozpaczy może człowieka takie zdarzenie doprowadzić...
    Backupy niestety nie rozwiązują problemu, bo jak przyjdzie awaria to i tak zawsze traci się najświeższą robotę.. Bo to co starsze zazwyczaj już gdzieś jest zarchiwizowane.

    OdpowiedzUsuń