poniedziałek, 2 maja 2016

Wiadomości z floty nr 37/1/1936



Wiadomości z floty nr 37/1/1936

Okręty.
Oddano do użytku 3 kutry desantowe typu KD-7 (LC-7 1934) w celu zastąpienia utraconych w czasie interwencji przeciwko Niemcom Północnym; nosić będą one nazwy KD-27 – KD-29.
Sprzedano do Turcji niszczyciele: Szkwał, Burza i Sztorm (typ Huragan DD-13 1918) za kwotę łączną 1 925 tys. zł. Tym samym, pozbyliśmy się ostatnich już niezmodernizowanych lub nieprzebudowanych okrętów pochodzących sprzed 1919 roku.
Na stacjonującej w Lome (Togo) kanonierce Gryf (GB-9 1920) z niewiadomych na razie przyczyn wybuchł pożar. Ogień dość szybko ugaszono, a okręt udał się do bazy w Beniowskim (Namibia) celem przeprowadzenia prac remontowych. Wypadek ten, nie pociągnął za sobą – na szczęście – ofiar w ludziach, jedynie dwóch biorących udział w gaszeniu pożaru marynarzy zostało lekko poparzonych. 
Uzbrojenie.
Zakończyły się prace projektowe nad nowym modelem stanowisk artylerii 120 mm. Zgodnie z przedstawioną  w poście z dnia 10.12.2014 terminologią, będą to nie tyle wieże co całkowicie zamknięte osłony przeciwodłamkowe o maksymalnej grubości ścian 25 mm. Na razie rozpoczęto produkcję stanowisk podwójnych, stanowiska pojedyncze zostaną wdrożone nieco później.
W trakcie projektowania jest nowy model torpedy parogazowej kal. 533 mm przeznaczonej dla okrętów nawodnych i podwodnych. W stosunku do poprzedniego modelu z 1929 roku będzie się ona charakteryzować większą o 7 w prędkością maksymalną (przy obniżonym o 1 000 m  zasięgu) oraz o 0,9 m mniejszą długością i o 170 kg mniejszą masą całkowitą (przy obniżonej o 10 kg masie ładunku wybuchowego).
Prowadzone są także wstępne prace koncepcyjne na torpedą parogazową kal. 610 mm, przeznaczona byłaby ona dla dużych niszczycieli i krążowników. Parametry użytkowe tego modelu na razie są nieznane.
Na przylądku Rozewie zainstalowano eksperymentalnie pierwszą polską użytkową stację radarową. Zasięg jej wynosi ok. 150 Mm, urządzenie to nie ma jeszcze możliwości określania wysokości celu, a jego precyzja wskazań również pozostawia wiele do życzenia. Niemniej dość już zaawansowane badania, powinny usunąć te wady prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy.
Kolonie.
Na atolu Clipperton zakończono budowę latarni morskiej oraz montaż artylerii nadbrzeżnej. Można to uznać za koniec zakładanych wcześniej prac zmierzających do zagospodarowania tej bazy.
Inne.
W związku z uruchomieniem w Namibii huty stali oraz ogólnym rozwojem gospodarczym tej kolonii, wzrosły możliwości przerobowe tamtejszej stoczni remontowo-produkcyjnej (Beniowski). Wprawdzie nadal koszty jednostkowe prac tej stoczni są wyższe (dostawy węgla, ropy oraz innych surowców i materiałów), niż w stoczniach krajowych, ale w przypadku prac remontowych dotyczących okrętów stacjonujących znacznie bliżej Namibii, niż metropolii, różnice te znikają.