poniedziałek, 24 listopada 2014

Wiadomości z floty nr 1/1/1920



Wiadomości z floty nr 1/1/1920

Wprowadzam „nową, świecką tradycję” Począwszy od dziś będą ukazywać się na blogu „Wiadomości z floty”, pomyślane jako rodzaj biuletynu informacyjnego omawiającego wydarzenia z życia MW, nieujęte w innych postach. „Wiadomości” będą ukazywać się nieregularnie, w miarę potrzeb. Poniżej pierwszy numer biuletynu.
Okręty.
Ponieważ okręty podwodne typu Okoń (SS-1 1904) z uwagi na swój wiek i zużycie straciły wiele ze swojego potencjału bojowego, jeden z nich (Okoń) został sprzedany Litwinom, a dwa pozostałe przeznaczone do szkolenia podwodników. Prawdopodobnie około roku 1924 zostaną one definitywnie wycofane ze służby.
Pancernik obrony wybrzeża Władysław IV (BBC-1 1902) został skierowany do służby kolonialnej. Ponieważ na Pembie artyleria nadbrzeżna jest dopiero w budowie, będzie on tymczasowo spełniał jej rolę.
Stacjonujący przez chwilę na Pembie ciężki krążownik Jan Sobieski (CA-1 1902) powrócił w związku z powyższym na Belitung.
Stacjonujący właśnie na Belitung lekki krążownik Kołobrzeg (CL-1 1902) podczas złej widoczności wszedł na rafę koralową i odniósł tak poważne uszkodzenia, że odstąpiono od nieopłacalnego w jego wieku remontu i skreślono go z listy floty. Pozostawiony na rafie częściowo zatopiony wrak będzie stanowił ostrzeżenie dla innych jednostek. Większość uzbrojenia wraku będzie z niego zdjęta i zamontowana jako artyleria nadbrzeżna na Belitung. Będzie to prawdopodobnie pierwsze zadanie dla naszego nowego okrętu warsztatowego.
Artyleria nadbrzeżna.
Ukończono montaż następujących nowych baterii: 4x120 mm w Łebie, 4x356 mm w Piławie, 4x105 mm w Kołobrzegu i 6x120 mm w Gdańsku.
Zdemontowano stare baterie: 4x102 mm w Gdańsku (odstąpione nieodpłatnie jako offset do zakupu OP Litwinom), i 4x274 mm w Piławie (sprzedane Turkom).
Kolonie.
Rozpoczęto zakrojone na dużą skalę prace nad budową bazy na Pembie. Roboty te są i będą nadal finansowane z budżetu krajowego bez obciążania budżetu MW. Bieżące utrzymanie gotowych obiektów będzie jednak leżało na barkach Marynarki.
Budżet.
Rok budżetowy 1920 zakończył się nadwyżką w wysokości 7 180 tys. zł., co stanowi 0,33% założonego budżetu. Kwota powyższa zostanie przeniesiona na rok następny. W najbliższych latach nie przewiduje się istotnego wzrostu budżetu, będzie on jedynie indeksowany wskaźnikiem inflacji.
Plany.
W roku 1921 przewidziane jest wcielenie do floty: 2 pełnomorskich holowników po ok. 750 t, 6 klasycznych okrętów podwodnych po ok. 600 t, 2 okrętów hydrograficznych po ok. 900 t, 2 ciężkich krążowników po ok. 9500 t, jednego okrętu szkolnego (przebudowa z kanonierki) ok. 1000 t, 4 niszczycieli po ok. 1500 t, 3 zbiornikowców floty po ok. 6000 t i 1 zmodernizowanego krążownika minowego ok. 3300 t. Rzeczywiste koszty budowy tych jednostek mogą zrewidować te plany, zarówno w górę jak i w dół. Planowane są także dalsze intensywne prace nad budową bazy na Pembie.