wtorek, 26 lipca 2016

„Wykrywacze, namierzacze” itp.



„Wykrywacze, namierzacze” itp.

Na początku muszę się z Wami podzielić przykrą wiadomością. Otóż w czasie pracy nad nowym okrętem z niewiadomych przyczyn „padł” mi plik roboczy, zawierający olbrzymi zbiór opracowanych wcześniej elementów, no i sam okręt, nad którym aktualnie pracowałem. Wprawdzie co jakiś czas (za rzadko!) robiłem kopię zapasową tego pliku, ale straty i tak są ogromne. Pracę nad czasochłonnym okrętem muszę zacząć od nowa, a wcześniej jeszcze uaktualnić bibliotekę elementów. Przyznam się, że jestem lekko załamany i chwilowo ręce mi opadły. Ponieważ powrót do stanu wyjściowego sprzed „awarii” zajmie sporo czasu (tydzień?), tymczasem opublikuję posta, który miał się ukazać nieco później.
Ponieważ okręty nasze są wyposażane w coraz to bogatszy zestaw różnego rodzaju urządzeń służących do wykrywania, namierzania itp. zadań, uznałem za stosowne uporządkowanie tej kwestii. W dalszym ciągu będę nazywał te urządzenia ogólnie sensorami; wybaczcie ten anglicyzm, ale nie mogę znaleźć krótszego i jednocześnie równie pojemnego polskiego określenia.
Od tej pory na końcu każdego raportu będę umieszczał listę zamontowanych na danym okręcie sensorów. Dla zachowania lakoniczności i ścisłości takiej listy, przyjąłem dla poszczególnych ich rodzajów symbole, którymi będę się odtąd posługiwał.
Z pewnym uproszczeniem podzieliłem te urządzenia na cztery grupy: optyczne, akustyczne, radiowe i kombinowane. Poniżej zestaw symboli sensorów z podziałem na poszczególne grupy.
Optyczne.
1.    Dalmierze optyczne – symbol ogólny: DO, symbol szczegółowy: DO-n, gdzie „n” to baza dalmierza w metrach. Np.: DO-3, to dalmierz optyczny o bazie 3 m.
2.    Dalocelowniki optyczne – symbol ogólny: DC, symbole szczegółowe: DC-x-n, gdzie „x” oznacza główne przeznaczenie („M” dla celów morskich, „P” dla celów powietrznych), a „n” to baza dalocelownika w metrach. Np. DC-M-5, to dalocelownik przeznaczony dla celów morskich o bazie 5 m, a DC-P-3,5, to dalocelownik przeznaczony dla celów powietrznych o bazie 3,5 m.
Akustyczne.
1.    Szumonamierniki (sonary pasywne) – symbol ogólny: SP, symbol szczegółowy: SP-n, gdzie „n” to kolejny model urządzenia. Np.: SP-2, to szumonamiernik model 2.
2.    Sonary aktywne – symbol ogólny: SA, symbol szczegółowy SA-n, gdzie „n” to kolejny model urządzenia. Np.: SA-1, to sonar aktywny model 1.
Radiowe.
1.    Radionamierniki –symbol ogólny: RN, symbol szczegółowy: RN-n, gdzie „n” to kolejny model urządzenia. Np.: RN-2, to radionamiernik model 2.
2.    Radionamierniki wysokiej częstotliwości – symbol ogólny: RNWC, symbol szczegółowy: RNWC-n, gdzie n” to kolejny model urządzenia. Np.: RNWC-1, to radionamiernik wysokiej częstotliwości model 1.
3.    Radary – symbol ogólny: RWN, symbole szczegółowe: RWN-x(xx)-n, gdzie „x” to przeznaczenie urządzenia („P” dla kontroli przestrzeni powietrznej, „M” dla kontroli powierzchni morza, „Om” dla kierowania ogniem do celów morskich, „Op” dla kierowania ogniem do celów powietrznych), a „n” to kolejny model urządzenia. Np.: RWN-PM-1, to radar kontroli przestrzeni powietrznej i powierzchni morza model 1, a RWN-Om-1, to radar kierowania ogniem do celów powietrznych.
Kombinowane.
1.    Dalocelowniki optyczno-radarowe (przeliczniki artyleryjskie, direktory) – symbol ogólny: DC/R, symbol szczegółowy: DC/R-n, gdzie „n” to kolejny model urządzenia. Np.: DC/R-1, to dalocelownik optyczno-radarowy model 1.
Niektóre z powyższych sensorów pojawią się dopiero w przyszłości, ale wolałem już teraz uporządkować całe nazewnictwo.
Może komuś (podobnie jak w przypadku oznaczeń samolotów) ten system nazewnictwa wyda się zbyt skomplikowany, ale moim zdaniem jest logiczny i zapewnia ścisłość uniemożliwiającą bajdurzenie o nie wiadomo czym.