poniedziałek, 22 czerwca 2015

Wiadomości z floty nr 17/1/1926



Wiadomości z floty nr 17/1/1926

Okręty.
Zatopiony został po wielu trafieniach ćwiczebnymi pociskami, bombami i torpedami służący od 3 lat jako okręt-cel były szybki pancernik, a później pancernik obrony wybrzeża Władysław IV. W celu jego zastąpienia planuje się nabycie poza granicami kraju jakiegoś przeznaczonego do złomowania większego okrętu (pancernik, krążownik liniowy lub pancerny).
W celu zapewnienia „obsługi” nowo nabytej kolonii (Namibia) prowadzona jest budowa dalszych 6 kutrów patrolowych typu KP-9. W przyszłości zostaną do tej kolonii desygnowane także cięższe okręty.
Kolonie.
Na Pembie trwa budowa portu Kojani.
Inne.
Rozpoczęła w Namibii działalność „Wielka Wyprawa” naukowo-badawcza, mająca na celu kompleksowe zbadanie tej naszej nowej kolonii i określenie kierunków jej rozwoju.
Budżet.
Ponieważ po połączeniu Niemiec Północnych i Saksonii zostały również połączone ich potencjały ekonomiczne i militarne, nasz Komitet Bezpieczeństwa Narodowego (KBN) zawnioskował o przesunięcie części budżetu Marynarki Wojennej na rzecz głównie wojsk lądowych, a także lotnictwa. Protesty przedstawicieli MW zbyto – chyba słusznym - argumentem, że ewentualna wojna z Niemcami rozstrzygnie się przede wszystkim na lądzie. Rząd dokonał odpowiedniej korekty budżetu narodowego, a Sejm ją zatwierdził. W związku z powyższym nie należy spodziewać się w tym 1926 roku istotnego wzmocnienia floty; stocznie zajmą się przede wszystkim remontami, ewentualnie adaptacjami, a najwyżej budową nielicznych małych jednostek. Miejmy nadzieję, że w następnych latach podział budżetu sił zbrojnych powróci do stanu poprzedniego.