wtorek, 3 listopada 2015

Nasza nowa kolonia



Nasza nowa kolonia

Jak już wiecie, a mocy postanowień konferencji krakowskiej otrzymaliśmy tytułem rekompensaty za zgodę na przyłączenie Hesji do Królestwa Północnoniemieckiego, część niemieckiej Nowej Gwinei Archipelag Bismarcka.
Składa się on z głównych wysp Neu-Pommern, Neu-Mecklenburg i Neu-Hannover; Wysp Admiralicji z główną wyspą Manus oraz szeregu mniejszych wysepek i ich grup (Mussau, Feni, Tabar, Lihir, Tanga, Hermit, Ninigo, Kaniet i.in.). Łączna powierzchnia archipelagu wynosi 49,7 tys. km2, a zamieszkuje go obecnie ok. 85 tys. osób.
Główną ludność wysp stanowią Melanezyjczycy, Europejczyków jest niewielu (Niemcy, Holendrzy, Anglicy). Najważniejszym miastem jest Rabaul (ok. 9 tys. mieszkańców), inne większe miasta to: Kimbe (5 tys.), Kavieng (4 tys.) i Lorengau (1 tys.).
 Archipelag obfituje w bogate złoża złota i rud miedzi, a także w mniejszych ilościach rud cynku i srebra. Głównymi uprawami wyżywieniowymi są: sago, taro oraz jams; uprawia się również bataty, maniok, banany, tytoń, kawę, kakao, palmę kokosową i oleistą. Nieźle rozwinięte jest rybołówstwo oraz połów perłopławów i żółwi szylkretowych.
W związku z przejęciem Archipelagu, dokonano zmian w podziale administracyjnym naszych kolonii i utworzono nową jednostkę – Polskie Pacyficzne Terytorium Równikowe, w skrócie PPTR. W jej skład weszły – prócz Archipelagu Bismarcka – sąsiednia Wyspa Bougainville’a oraz Nauru, stolicą tej jednostki został Rabaul.
Konieczna okazała się zmiana niektórych nazw miejscowych; Archipelag Bismarcka został nazwany Archipelagiem Króla Jerzego, Neu-Pommern (Nowa Brytania) Nowym Pomorzem, Neu-Mecklenburg (Nowa Irlandia) Nowymi Prusami, a Neu-Hannover przyjął tubylczą nazwę Lavongai. Pozostałe nazwy pozostały bez zmian.
Podobnie jak w przypadku Namibii, na wyspy uda się niebawem wielka wyprawa naukowo-badawcza, celem kompleksowego opracowania tego terytorium i wyznaczenia możliwych kierunków rozwoju. Już w tej chwili mogę powiedzieć, że PPTR będzie stanowić nasz główny punkt oparcia na Pacyfiku, a Rabaul główną bazą morską na tym akwenie.
Poniżej zaktualizowana mapa naszych kolonii oraz tabelka informacyjna.





NAZWA
REGION
POW.
LUDN.
GĘST. ZALUDN.
GŁÓWNE MIASTO
ODLEGŁOŚĆ
BOGACTWA NATURALNE
UPRAWY EKSPORTOWE
km2
mieszk.
m/km2
nazwa
mieszk.
Mm
Wyspa św. Bartłomieja
Antyle
25
1 110
44,4
Gustavia
450
4 490
Brak
Kauczukowiec, trzcina cukrowa, bawełna, banany, ananasy
Togo
Afryka Zachodnia
87 200
1 614 800
18,5
Lome
138 000
4 880
Fosforyty
Bawełna, kawa, kakao, orzeszki ziemne
Pemba
Afryka Wschodnia
988
58 080
58,8
Portus Regius
12 350
7 150
Brak
Goździki, palma kokosowa
Belitung
Wyspy Sundajskie
4 800
69 410
14,5
Tanjung Pandan
26 340
9 440
Rudy cyny, kaolin, kwarc
Kauczukowiec, palma kokosowa, palma oleista, kawa, herbata, pieprz
Polskie Pacyficzne Terytorium Równikowe (PPTR)
Melanezja, Nauru
59 039
125720
2,1
Rabaul
8 900
12 230
Rudy miedzi, cynku, złoto, srebro, fosforyty
Palma kokosowa, palma oleista, pieprz, kawa, kakao, banany
Samoa Zachodnie
Polinezja
2 944
22 660
7,7
Apia
6 210
13 500
Brak
Kauczukowiec, palma kokosowa, kakao
Namibia
Afryka Południowo-Zachodnia
825 418
267 180
0,3
Wichrogród
22 110
6 350
Diamenty, złoto, srebro, rudy żelaza, miedzi, cynku i ołowiu, cyny, wolframu, manganu, wanadu, arsenu, uranu, fluoryty, dolomit, marmur
Orzeszki ziemne, winorośl
OGÓŁEM:
980 414
2 138 070
2,2

Konferencja krakowska 1929 - podsumowanie



Konferencja krakowska 1929 - podsumowanie

Po zakończeniu międzynarodowej konferencji w Krakowie, większość jej uczestników rozjechała się do domów z mieszanymi uczuciami. Tak to bywa, gdy ustalenia końcowe są zbiorem kompromisów. Jednakże w sytuacji, gdzie tak naprawdę prawie nikt nie pragnie wojny, a dla większości mocarstw istnienie Cesarstwa Austro-węgierskiego jest ważnym czynnikiem stabilizacji w regionie, inne wyniki były mało prawdopodobne.
Najbardziej zadowoleni są chyba Włosi, uzyskali zjednoczenie kosztem jedynie papierowych deklaracji. Jak mówi przysłowie, carta non erubescit (papier się nie rumieni), a w korzystnej sytuacji o zobowiązaniach zawsze można zapomnieć. Nie udało się wprawdzie „urwać” monarchii wiedeńskiej Południowego Tyrolu i Triestu, ale…
Nie powinni zbytnio narzekać również Rumuni; zrzucili (wprawdzie tylko nominalną) lenną zależność od Turcji i połączyli Księstwa, a przyłączenie Siedmiogrodu w tym czasie raczej nie było możliwe.
Dalszy krok na drodze pełnego zjednoczenia uczynili Niemcy. Okupili to wprawdzie stratą (niewielkiej zresztą) części terytorium macierzystego i niektórych posiadłości kolonialnych, lecz nadal trzymają się myśli przewodniej mówiącej: jak urośniemy, to wszystko odbierzemy i jeszcze coś do tego dołożymy…
Austro-Węgry utrzymały integralność państwową, lecz wygląda na to, że istniejącego stanu nie da się długo utrzymać i już zapowiedziana na rok przyszły konferencja, może doprowadzić do zmian status quo.
Francja Dania i Polska „urwały” coś dla siebie uznając, że nawet wzmocnione Niemcy Północne nie są jeszcze tak silne, aby mogły stanowić dla nich duże zagrożenie. Oczywiście, tylko dopóki te trzy państwa będą trzymać się razem.
Trzeba też zauważyć, że organizacja i przewodzenie konferencji wydatnie wzmocniło międzynarodowy prestiż naszego Królestwa, chociaż nie udało się przeforsować zgody mocarstw na unię walutową z Litwą. Przypomnę, że mamy już z tym państwem unię pocztową i celną. Nasz nowy zamorski nabytek przedstawię w osobnym poście.
W efekcie końcowym, pokój w Europie został uratowany, choć dobrze wszystkim wiadomo, że nie jest on czymś trwałym i danym raz na zawsze.
Poniżej zaktualizowane mapki Europy.