czwartek, 20 grudnia 2018

Polska a.D. 1945



Polska a.D. 1945

Kończąc narrację historyczną dotyczącą naszego blogowego Królestwa Polskiego, przedstawiam poniżej syntetyczną charakterystykę polityczno-ekonomiczno-społeczną Państwa, którego wirtualnymi obywatelami mogli się przez pewien czas czuć Czytelnicy niniejszego bloga.
Geografia.
Państwo nasze ma powierzchnię 712 915 km2, nie licząc posiadłości zamorskich, o których pisałem gdzie indziej. Skrajnymi punktami tego obszaru są:
- na północy 56,47’ N, w rejonie litewskiej gminy Krasti;
- na wschodzie 32,77’, E w rejonie białoruskiej gminy Lipajka;
- na południu 47,73’ N, w rejonie bukowińskiej gminy Sarata;
- na zachodzie 13,75’ E w rejonie gminy Pianoujście na wyspie Uznam.
Rozciągłość południkowa wynosi 957 km, a równoleżnikowa 882 km.
Większość powierzchni kraju ma charakter nizinny, wyżyny i góry występują w południowej części obszaru. Procentowy układ hipsometryczny wygląda następująco:
- niziny do 200 m.n.p.m. 83%,
- wyżyny do 500 m.n.p.m. 13%,
- góry powyżej 500 m.n.p.m. 4%.
Polska graniczy z Królestwem Północnoniemieckim, Republiką Czecho-Słowacką, Cesarstwem Naddunajskim, Królestwem Rumunii, Republiką Turecką, Imperium Rosyjskim i Królestwem Szwecji.
Demografia.
Terytorium macierzyste zamieszkuje 50 498 658 osób. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 70,8 osób/km2. Najgęściej zaludnione są centralne obszaru kraju (województwa: Krakowskie 217 osób/km2, Gdańskie 195 osób/km2,  Warszawskie 153 osób/km2,  Toruńskie 109 osób/km2.
Poniżej lista miast o liczbie ludności pow. 100 tys.:
- Warszawa 2 167 191,
- Gdańsk 610 153,
- Kraków 461 835,
- Wrocław 428 814,
- Poznań 414 321,
- Lwów 268 481,
- Wilno 239 184,
- Giżycko 238 911,
- Królewiec 179 824,
- Elbląg 142 460,
- Toruń 124 941,
- Bytom 105 973,
- Mińsk Litewski 102 897.
Struktura etniczna.
- Polacy 65,9%
- Rusini (Ukraińcy, Białorusini i in.) 26,4%
- Żydzi 3,2%
- Litwini 3,2%
- Niemcy 0,8%
- Inni (Tatarzy, Ormianie, Czesi, Rosjanie, Rumuni, Węgrzy, Słowacy, Cyganie) 0,5%
Struktura wyznaniowa.
- katolicyzm 61,1%
- prawosławie 26,5%
- judaizm 3,0%
- protestantyzm 0,7%
- islam 0,1%
- inne 0,2%
- bezwyznaniowi 8,4%
Kolonie.
Wg posta z 20.10.2018
Podział administracyjny.
22 województwa: Białostockie, Brzeskie, Gdańskie, Giżyckie, Grodzieńskie, Homelskie, Kaliskie, Kowieńskie, Krakowskie, Królewieckie, Lubelskie, Lwowskie, Mińskie, Poznańskie, Sandomierskie, Słupskie, Stanisławowskie, Toruńskie, Wileńskie, Witebskie, Warszawskie, Wrocławskie oraz miasto wydzielone Warszawa.
Planowane jest wyodrębnienie województwa Bytomskiego z powiatami: Bytom, Królewska Huta, Gliwice, Zabrze, Katowice, Racibórz, Tarnowskie Góry, Dąbrowa Górnicza, Rybnik, Tychy, Pszczyna, Cieszyn.
Powiatów 293, w tym 16 miejskich.
Gmin 2 909.
Gospodarka.
3 miejsce na świecie pod względem produktu krajowego brutto, per capita, i 4 pod względem wartości eksportu.
Miejsce w gospodarce światowej w wydobyciu kopalin:
- węgiel kamienny 3,
- węgiel brunatny 2,
- ropa naftowa 6,
- rudy żelaza 10,
- rudy cynku i ołowiu 2,
- rudy cyny 1,
- rudy miedzi 1,
- boksyty 8,
- metale rzadkie (wanad, wolfram, chrom, nikiel) 8,
- srebro 5,
- złoto 6,
- siarka 2,
- fosforyty 1.
Miejsce w gospodarce światowej pod względem produkcji podstawowej:
- energia elektryczna 3,
- koks 4,
- wyroby ropopochodne 4,
- żelazo i stal 4,
- miedź 1,
- cynk i ołów 2,
- cyna 1,
- cement 4,
- statki 5,
- pojazdy samochodowe 5 (osobowe 6, ciężarowe 4),
- tabor kolejowy 4,
- obrabiarki 4,
- kwas siarkowy 2,
- nawozy sztuczne 2,
- tekstylia 5,
- wyroby skórzane 7,
- pszenica 5,
- żyto 2,
- jęczmień 5,
- owies 3,
- kukurydza 5,
- ryż 13,
- mięsa konsumpcyjne 4,
- mleko i nabiał 5,
- cukier 4,
- owoce i warzywa 4,
- tłuszcze roślinne 4,
- wino 12,
- piwo 4,
- wódki i inne napoje wysokoprocentowe 2.
Edukacja.
W kraju obowiązuje 6-stopniowy system edukacji, główna linia systemu wygląda następująco:
- 6-letnia szkoła elementarna,
- 4-letnie gimnazjum profilowane (klasyczne lub przyrodnicze),
- 2-letnie liceum ogólnokształcące, kończące się maturą i dające wstęp na studia,
- studia I stopnia (licencjackie, bakalarskie, inżynierskie itp.).
- studia II stopnia (magisterskie),
- studia III stopnia (doktoranckie).
Dla niezamierzających kształcić się na poziomie licealnym absolwentów gimnazjów, przewidziano 2- lub 3-letnie zawodowe szkoły pogimnazjalne na wielu kierunkach (techniczny, ekonomiczny, medyczny, pedagogiczny, administracyjny itd.).
Dla młodzieży z różnych powodów niezdolnej do kontynuowania nauki na poziomie ponadelementarnym, przewidziano 2-letnie szkoły zawodowe w rozlicznych specjalnościach (górnictwo, hutnictwo, budownictwo, mechanika ogólna, elektrotechnika, włókiennictwo, rolnictwo i leśnictwo, żegluga i rybołówstwo, hotelarstwo i gastronomia itp.),
Ustrój państwowy.
Państwo nasze jest tytularną monarchią konstytucyjną z realnym systemem parlamentarno-gabinetowym.
Monarcha jest głową państwa oraz konstytucyjnym zwierzchnikiem sił zbrojnych; odpowiada jedynie przed Konstytucją. Zarządza on wybory do Parlamentu, zatwierdza jego skład oraz rozwiązuje go w przewidzianych konstytucją przypadkach. Powołuje premiera, zwyczajowo (choć nie obowiązkowo) lidera zwycięskiej w wyborach partii/koalicji, oraz zatwierdza skład Gabinetu. Posiada inicjatywę ustawodawczą (wymagającą zatwierdzenia przez Parlament) oraz prawo do weta zawieszającego ustawy. Powyższe weto ma moc do czasu jego odrzucenia przez Parlament większością kwalifikowaną (3/4 deputowanych przy min. 75% kworum). Ma prawo wydawać dekrety z mocą ustawy, które wymagają zatwierdzenia na najbliższej sesji Sejmu.
Parlament składa się z Sejmu i Senatu. Sejm liczy 440 posłów z wyboru, a Senat 50 senatorów, z których 22 pochodzi z wyboru, a 28 z mianowania Monarchy. Zarówno Sejm, jak i Senat posiadają inicjatywę ustawodawczą. Senat posiada prawo weta w stosunku do ustaw Sejmu (3/4 głosów przy min. 75% kworum). Czynne prawo wyborcze przysługuje posiadającym pełną zdolność prawną i prawa publiczne osobom od 21 roku życia, legitymującym się ukończeniem co najmniej szkoły elementarnej oraz płacącym podatki państwowe i/lub samorządowe. Bierne prawo wyborcze przysługuje posiadającym pełną zdolność prawną i prawa publiczne osobom od 24 (do Senatu od 30) roku życia, legitymującym się ukończeniem co najmniej gimnazjum (do Senatu liceum z maturą), niekaranym sądownie, niebędącym w wojskowej służbie czynnej, na wyższych stanowiskach państwowych oraz duchownymi jakiegokolwiek wyznania.
Gabinet składa się z Premiera, trzech Wicepremierów oraz 19 Ministrów:
- Spraw Zagranicznych,
- Spraw Wewnętrznych,
- Kolonii,
- Armii,
- Marynarki,
- Lotnictwa,
- Finansów,
- Górnictwa i Energetyki,
- Przemysłu i Handlu,
- Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa Śródlądowego,
- Budownictwa i Infrastruktury,  
- Transportu i Komunikacji,
- Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego,
- Sprawiedliwości,
- Pracy i Ubezpieczeń Społecznych,
- Nauki i Oświaty,
- Kultury i Sztuki,
- Zdrowia,
- Sportu i Turystyki.
Naczelnym organem władzy sądowniczej jest Sąd Najwyższy, pełniący nadzór nad sądownictwem powszechnym, wojskowym i administracyjnym. Sądownictwo powszechne składa się z sądów grodzkich (293), wojewódzkich (23) i apelacyjnych (5). Sądownictwo wojskowe składa się z sądów okręgowych (22) i wojskowego sądu apelacyjnego. Sądownictwo administracyjne składa się z administracyjnych sądów wojewódzkich (23) i administracyjnego sądu apelacyjnego. Postępowanie przed wszystkimi sądami jest dwuinstancyjne. Ponadto istnieje Trybunał Konstytucyjny, orzekający w kwestiach zgodności ustaw z Konstytucją oraz naruszenia prawa przez osoby zajmujące najwyższe stanowiska państwowe (członkowie Rządu, prezydiów Sejmu i Senatu oraz kierownicy urzędów centralnych).
Zgodnie z odpowiednimi zapisami Konstytucji, Państwo nasze jest państwem świeckim, prawnie obojętnym na kwestie światopoglądowe, a wyznanie lub jego brak, jest osobistą sprawą obywateli.
Żeby nie było tak, że Polska jest rajem na ziemi, trzeba przytoczyć i te mniej chwalebne statystyki. Nadal ok. 8% społeczeństwa jest analfabetami (Polska zachodnia i centralna 4%, wschodnia 23%). Wg pozarządowych badań, analfabetyzm funkcjonalny/wtórny dotyczy 14-15% populacji. Pomimo istotnych wysiłków rządu, nie udało się jeszcze wyrównać, lub istotnie przybliżyć poziomów życia pomiędzy Polską „starą” (Królestwo do roku 1942), a „nową” (przyłączone obszary byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego). O ile produkt krajowy per capita w „starej” Polsce kształtuje się na średnim poziomie 3 753 zł/os, to w najbiedniejszych regionach wschodnich nie przekracza 1 100 zł/os.
Jak widać, przed rządzącymi stoją niełatwe zadania. Na szczęście, teraz to już nie ja będę musiał się z nimi zmagać :).