poniedziałek, 16 marca 2015

Sytuacja polityczna w Niemczech c.d.



Sytuacja polityczna w Niemczech c.d.

W państwach niemieckich, a szczególnie w Niemczech Północnych, Saksonii i w mniejszym stopniu w Związku Reńskim, wciąż narastają żądania zjednoczenia. Rząd północnoniemiecki nawet opracował i wysłał (podpisane również przez część członków rządu Saksonii) do rządów Anglii, Rosji, Włoch Północnych, Japonii i USA memorandum w tej sprawie. Na pewno w Rosji, być może także w Anglii, Włoszech Północnych i Japonii, działania takie mogą liczyć na poparcie. Z kolei głównie Francja, Polska, Austro-Węgry i Dania są temu zdecydowanie przeciwne. Stanowisko tych państw popierają Szwecja, Litwa  i Turcja.
W celu rozwikłania problemu i zalezienia konsensusu, rząd brytyjski zaproponował zwołanie międzynarodowej konferencji. Ponieważ Anglia oficjalnie uważa się za państwo w tej kwestii bezstronne, na miejsce konferencji zaproponowała Londyn i swoje honorowe przewodniczenie.
Do udziału w konferencji zostały zaproszone: wszystkie cztery państwa niemieckie oraz państwa z nimi graniczące (Holandia, Francja, Luksemburg, Szwajcaria, Austro-Węgry, Polska i Dania). Anglia, jako gospodarz i strona przewodnicząca udział miałaby zapewniony automatycznie.
Luksemburg i Szwajcaria nie przyjęły zaproszenia, powołując się na swoją wieczystą neutralność. Swój akces zgłosiła natomiast Rosja, uzasadniając to graniczeniem z Niemcami „przez morze” i specjalnym znaczeniem stosunków rosyjsko-niemieckich w swojej polityce. Spotkało się to ze sprzeciwem Polski, Francji i Danii, które stwierdziły, że „przez morze” z Niemcami graniczą także Szwecja i Litwa i w takim razie należałoby te państwa zaprosić również. Ponieważ dodatkowy udział tych trzech państw (Rosji, Szwecji i Litwy) wzmocniłby liczebność przeciwników zjednoczenia, nikt wniosku Rosji nie poparł.
Termin konferencji wstępnie wyznaczono na wiosnę 1925 roku (marzec-kwiecień), do tego czasu drogą konsultacji dyplomatycznych ma zostać ustalony jej porządek i tryb podejmowania decyzji. Na razie Związek Reński, jako federacja pięciu podmiotów państwowych (Westfalia, Palatynat, Hesja, Badenia i Wirtembergia) złożył wniosek o dopuszczenie do konferencji przedstawiciela każdego z tych podmiotów z indywidualnym głosem.