środa, 19 listopada 2014

Symbole państwowe i Marynarki Wojennej



Symbole państwowe i Marynarki Wojennej

Ten temat powinien pojawić się na początku bloga, skoro tak się nie stało, to teraz nadrabiam to zaniedbanie. Ogólnie aktualne symbole nawiązują do wspólnej historii państw, które razem utworzyły dzisiejsze Królestwo Polskie. Pod rysunkiem zamieszczam wyjaśnienia i uwagi tych symboli dotyczące. 



Flaga państwowa.
Jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy równej wysokości, z których dolny jest czerwony, a górny biały. W części przydrzewcowej znajdują się dwa pola o proporcjach 2,5:2,5, górny nawiązuje do godła dawnego państwa polskiego, a dolny do flagi dawnego państwa mazurskiego.
Godło państwowe.
Jest tarczą z wyobrażeniem orła białego, na którego piersi widnieje mniejsza tarcza o barwach dawnego państwa mazurskiego.
Bandera wojenna.
Jest odzwierciedleniem flagi państwowej z dodanymi dwoma trójkątnymi płatami w kolorach zgodnych z ogólną kolorystyką flagi.
Proporzec Marynarki Wojennej.
Jest kwadratem o wzorze identycznym z proporcem dawnego państwa polskiego.
Proporczyki.
Są wydłużonymi prostokątami o proporcjach 5:35 z wycięciem w odległości 5/7 od drzewca, podzielonymi na dwa poziome pasy w barwach flagi państwowej z umieszczonym w części przydrzewcowej wyobrażeniem proporca Marynarki Wojennej. Na proporczykach widnieją symbole omówione poniżej.
Symbolika dawnego państwa mazurskiego.
Flagą Królestwa Mazurskiego był kwadrat podzielony na cztery pola w krzyż o barwach: zielonej, białej, czerwonej i niebieskiej. Godłem była tarcza również podzielona na cztery pola w krzyż z umieszczonymi w każdym z pól symbolami. W polu zielonym złoty kłos symbolizujący rolnictwo, leśnictwo i dawniej stan chłopski. W polu białym czarna wieża symbolizująca handel, przemysł i rzemiosło, a także dawniej stan mieszczański. W polu czerwonym srebrny miecz symbolizujący armię, panującą dynastię, a dawniej stan rycerski. W polu niebieskim czarna kotwica symbolizująca marynarkę, rybołówstwo, a dawniej także stan duchowny.
Symbolika dawnego państwa polskiego.
Jest powszechnie znana, więc nie będę jej omawiał.
Zasady umieszczania bandery wojennej.
Okręt w ruchu nosi banderę na gaflu masztu rufowego, jeżeli okręt posiada tylko jeden maszt, lub maszt rufowy jest niewielkiej wysokości, to bandera jest podnoszona na maszcie jedynym, bądź znacznie wyższym. Na postoju okręt nosi banderę na drzewcu rufowym. Powyższe zasady mogą nie mieć zastosowania w przypadku okrętów bezmasztowych (np. okrętów podwodnych, ścigaczy), w takim przypadku banderę podnosi się w najbardziej widocznym z możliwych miejsc.
Zasady umieszczania proporca Marynarki Wojennej.
Umieszczany jest zawsze na drzewcu dziobowym. Prawo do jego podnoszenia mają wyłącznie okręty bojowe i szkolne, a nie mają jednostki pomocnicze.
Zasady umieszczania proporczyków.
Proporczyki są umieszczane na topie najwyższego z masztów, tylko i wyłącznie w czasie przebywania na okręcie osoby, której przysługują. Dodatkowe symbole na proporczykach oznaczają: godło państwowe dowódcę Marynarki Wojennej, 3 gwiazdki admirała, 2 gwiazdki vice-admirała, 1 gwiazdka kontradmirała.
Skróty (prefiksy) przed nazwami okrętów.
Bojowe i szkolne okręty wojenne państwa polskiego stosują przed nazwą skrót OKP (Okręt Królestwa Polskiego), zaś okręty pomocnicze skrót OPKP (Okręt Pomocniczy Królestwa Polskiego).
Prawo do miana okrętu.
Okrętem wojennym jest każda jednostka wcielona (nawet czasowo) do Marynarki Wojennej i/lub dowodzona przez oficera (lub p.o. oficera chorążego albo podoficera) Marynarki Wojennej.

Z uwagi na wspomniane na wstępie zaniedbanie, na wszystkich dotychczasowych moich rysunkach, okręty nosiły banderę identyczną z banderą państwa, w którym żyjemy (przepraszam ewentualnych emigrantów). Oczywiście rysunków tych nie będę teraz zmieniał, ale następne projekty będą już nosić banderę prawidłową. Będę także umieszczał na okrętach proporczyki odpowiednie do potencjalnej roli okrętu w łańcuchu dowodzenia.
Planuję w najbliższych tygodniach przedstawić hierarchię rang (stopni wojskowych) w marynarce oraz uprawnienia dowódcze tym rangom przysługujące.
Myślę, że ten niejako „heraldyczny” temat może zainteresować kolegę ŁK, który jak już wiemy jest zawodowym historykiem-genealogiem. Nie wiem czy powinienem się z tego powodu cieszyć, czy raczej tego obawiać :).