poniedziałek, 12 listopada 2018

Wiadomości polityczne nr 20/1945

Wiadomości polityczne nr 20/1945

Ponieważ od czasu wybuchu wojny z Japonią wiadomości polityczne w standardowej formie nie były publikowane, niniejsze Wiadomości obejmują szeroki okres circa listopad 1942 – grudzień 1944. Sporo się w tym czasie w Europie podziało.
Co tam Panie w polityce?
Zawiązany został, wymierzony w Turcję, sojusz wojskowy Księstwa Iliryjskiego, Księstwa Rumuńskiego, Księstwa Serbskiego, Księstwa Czarnogóry i Królestwa Grecji, zwany dalej Ententą Bałkańską. Za poduszczeniem tejże Ententy, wybuchło w Bułgarii antytureckie powstanie. Kiedy Turcja zabrała się do tłumienia bułgarskiego zrywu, państwa Ententy Bałkańskiej zagroziły jej wojną. Ponieważ – zaangażowana na dalekim Wschodzie – Polska ani nie mogła, ani niezbyt chciała udzielić Turcji istotnego wsparcia polityczno-militarnego, rząd turecki zdecydował się na daleko idące ustępstwa. Podpisany w czerwcu 1943 roku w Salonikach traktat, zawierał następujące postanowienia:
- Turcja oddaje Bośnię i Hercegowinę, która zostaje podzielona pomiędzy księstwa Iliryjskie i Serbskie i Czarnogóry;
- Turcja oddaje sandżak Novi Pazar, który zostaje wcielony do Księstwa Serbskiego;
- Turcja oddaje Dobrudżę, która zostaje wcielona do Księstwa Rumuńskiego;
- Turcja oddaje Macedonię, która zostaje podzielona pomiędzy Księstwo Serbskie i Królestwo Grecji;
- Turcja oddaje Epir, zachodnią Trację oraz wyspy Egejskie które zostają wcielone do Królestwa Grecji;
- zostaje utworzone Księstwo Bułgarii, pozostające pod turecką zwierzchnością;
- księstwa Serbskie i Rumuńskie zostają podniesione do rangi królestw.
Na szczęście dla  Turcji, polityka rosyjska w tym czasie była zaabsorbowana tematyką dalekowschodnią, pozwoliło to Turkom zachować swoje posiadłości na północnych brzegach Morza Czarnego i na Kaukazie.
Próbując wykorzystać polskie zaangażowanie na Dalekim Wschodzie, Niemcy Północne usiłowały zaanektować Związek Reński. Uniemożliwił to zdecydowany sprzeciw Francji popartej przez Anglię i Czecho-Słowację. Udało się jednak rządowi berlińskiemu uwolnić się od ograniczeń zbrojeniowych, wynikających z ustaleń traktatu pokojowego po Wielkiej Wojnie.
Jak tam, trzymamy się mocno?
Następuje – opisana gdzie indziej – redukcja stanu naszej floty, niemniej, nasz status wielkomocarstwowy zostaje utrzymany, a prestiż po wygranej wojnie jest wysoki, jak nigdy dotąd.
Między nami żakietami.
Zacieśniono stosunki polityczno-ekonomiczne pomiędzy Polską a Czecho-Słowacją i Rumunią. W trakcie opracowania jest polsko-chiński traktat polityczno-ekonomiczno-wojskowy.
A to Panie ciekawe…
Odbył się w końcu ślub naszej księżniczki Elżbiety (1922) z Janem (Johanem) Oranje-Nassau (1921). Gośćmi zaślubin byli wszyscy panujący monarchowie lub głowy państw Europy, a także następcy tronu Persji, Egiptu, Maroka, Kataru, Bahrajnu i Syjamu, prezydenci USA, Argentyny, Wenezueli, Meksyku, Turcji, premierzy Chin, Chile, Brazylii, etc., a także specjalny wysłannik Cesarza Etiopii ras bituedded Hajle Marjam.
Tym samym, miłościwie nam panujący Bolesław, czwarty tego imienia, nie ma już bezpośredniego potomstwa „na wydaniu” Najstarszym wnukiem naszego monarchy jest 8-letni Jerzy (George), syn Jerzego księcia Kentu i córki Bolesława Joanny. Ponadto Bolesław IV posiada następujące wnuki:
- Elżbieta (Elisabeth) (1940) ze związku j.w.;
- Konstanty (1941) i Maria (1943) ze związku następcy tronu Jerzego z rumuńską Heleną;
- Witold (1942) ze związku naszego Henryka z litewską Elżbietą.
Ponieważ nasz 54-letni król cieszy się dobrym zdrowiem, o następstwo tronu nie musimy się martwić.

Poniżej aktualna mapka polityczna Europy.