poniedziałek, 26 grudnia 2016

Ochotnicza Rezerwa Marynarki Wojennej



Ochotnicza Rezerwa Marynarki Wojennej

Z dniem 01.10.1940 została powołana do życia Ochotnicza Rezerwa Marynarki Wojennej (ORMW). Nie należy mylić tej instytucji z funkcjonującą już wcześniej zasadą, że na czas wojny militaryzacji podlega całość (lub w uzasadnionych przypadkach tylko część) marynarki handlowej, a jej załogi zostają zaliczone do tzw. Rezerwy Marynarki Wojennej (RMW).
Członkami ORMW zostają ochotnicy zaliczani zgodnie z ich wykształceniem ogólnym do korpusów: marynarskiego, podoficerskiego i oficerskiego. Do korpusu marynarskiego mogą wstępować osoby o wykształceniu co najmniej zawodowym, obowiązuje je wstępne 4-tygodniowe przeszkolenie ogólnowojskowe i morskie, a następnie coroczne ćwiczenia w jednorazowym wymiarze dwu tygodni. Członków korpusu podoficerskiego obowiązuje wykształcenie co najmniej średnie, ukończenie 6-tygodniowego szkolenia wstępnego oraz udział w jednorazowych ćwiczeniach w wymiarze trzech tygodni rocznie. Dla korpusu oficerskiego wymagane jest wykształcenie wyższe (co najmniej I stopnia), 8-tygodniowe szkolenie wstępne oraz udział w ćwiczeniach okresowych w wymiarze dwa razy po 2 tygodnie rocznie. Na czas szkolenia wstępnego i ćwiczeń okresowych, pracujący członkowie ORMW otrzymują pełnopłatne urlopy.
Jeżeli chodzi o prawo do używania przez członków ORMW stopni wojskowych, to:
- po wstępnym przeszkoleniu wszyscy członkowie ORMW mają prawo do używania tytułu ochotnika ORMW, bez względu na przynależność do jednego z korpusów;
- po odbyciu przewidzianych na pierwsze dwa lata szkoleń okresowych, członkowie ORMW otrzymują stopnie odpowiednio; dla korpusu marynarskiego – marynarza ORMW, dla korpusu podoficerskiego – mata ORMW i dla korpusu oficerskiego – chorążego ORMW.
Jeżeli ćwiczenia okresowe nie wykażą braku przydatności ochotników do służby, to uzyskują oni automatycznie awanse wg następujących zasad:
- w korpusie marynarskim jeden stopień po odbyciu 6 szkoleń okresowych, odbycie 12 szkoleń daje prawo do przejścia do korpusu podoficerskiego;
- w korpusie podoficerskim jeden stopień po odbyciu 4 szkoleń okresowych, odbycie 20 szkoleń daje prawo do stopnia chorążego, który jest najwyższym osiągalnym stopniem dla członków ORMW tego korpusu;
- w korpusie oficerskim jeden stopień po odbyciu 12 (8 dla chorążych) szkoleń okresowych, nie można jednak uzyskać stopnia wyższego niż komandor ORMW.
W ogólnej hierarchii, poszczególne stopnie ORMW plasują się na trzecim miejscu po odpowiednich stopniach czynnej MW i RMW.
W czasie wojny członkowie ORMW podlegają mobilizacji i przewidziane są dla nich następujące zadania:
- obsługa uzbrojenia zamontowanego dodatkowo na okrętach będących w służbie czynnej,
- obsługa uzbrojenia zamontowanego na zmobilizowanych statkach handlowych,
- uzupełnienie załóg zmobilizowanych statków handlowych (w tym statków rybackich, taboru portowego itp.), w miejsce powołanych do czynnej MW członków RMW,
- dla korpusu oficerskiego funkcje związane z dowodzeniem konwojami (komodor, oficerowie funkcyjni),
- ogólna rezerwa osobowa dla załóg okrętów czynnej MW,
- inne, odpowiadające posiadanym kwalifikacjom, np. stanowiska funkcyjne w bazach MW, dowództwach terytorialnych MW itp.
Przy naborze do ORMW będzie zwracać się uwagę tak na stan zdrowotny ochotników oraz ich ogólne predyspozycje do służby w MW, jak i posiadane umiejętności (ewentualną praktykę i stopnie żeglarskie, trening strzelecki), kierunek wykształcenia (preferowane będą kierunki techniczne) oraz udokumentowane zainteresowania problematyką morską. Dopuszczalny wiek ochotników ustala się odpowiednio na: dla korpusu marynarskiego – 18-22 lata, dla korpusu podoficerskiego 20-25 lat i dla korpusu oficerskiego 21-27 lat.
Powołanie ORMW spotkało się z bardzo żywym zainteresowanie potencjalnych ochotników; w naszym kraju służba w MW cieszy się dużym prestiżem i jeszcze większym zainteresowaniem (stosunkowo wysokie pobory). Stworzone ad hoc komisje rekrutacyjne spodziewają się istnego oblężenia.
Niestety określone wyżej kryteria nie pozwoliłyby mi samemu na wstąpienie do tak prestiżowej organizacji; wiek już nie ten :(.