wtorek, 30 grudnia 2014

Wiadomości z floty nr 3/2/1921



Wiadomości z floty nr 3/2/1921

Okręty.
Sprzedany został do Turcji krążownik minowy Proteusz (CM-2 1902); chwilowo istniały plany modernizacji okrętu, ale analiza ekonomiczna wykazała nieopłacalność tego przedsięwzięcia.
Ponieważ dotychczasowa eksploatacja niszczycieli typu Monsun dobrze rokuje co do ich wartości bojowych, podjęto decyzję budowy dalszych 4 jednostek tego typu.
Po usunięciu uszkodzeń odniesionych w potyczce na Morzu Południowochińskim, powrócił na Belitung krążownik Arawa.
Marynarka szwedzka zamówiła w stoczni MW nr 5 bazę i okręt ratowniczy OP typu Rysy (SDS-2), jest to pierwszy od roku 1918 przypadek zamówienia w polskiej stoczni okrętu wojennego przez marynarkę innego państwa. Dla jasności informuję, że budowa okrętów na zagraniczne zamówienia jest finansowana ze środków poza budżetem MW i odpowiednio kwoty uzyskane z ich sprzedaży nie trafiają do tego budżetu. Istnieje projekt rozporządzenia, na mocy którego 33% zysków z takich transakcji miałoby zasilać budżet MW. W końcu to MW ponosi koszty projektowania takich jednostek, a także w pewnym sensie „promuje” je na rynku światowym.
Kolonie.
Na Pembie zakończono budowę bazy wodnosamolotów. Zamontowano także w okolicy portu Chake Chake następujące baterie artylerii nadbrzeżnej: 4x283 mm, 4x105 mm i dwie 4x75 mm. Na ukończeniu są główne koszary oraz lotnisko.
Inne.
Zakończono prace projektowe i wdrożono do produkcji 3 typy dalocelowników. Od tej pory każdy okręt od klasy krążownika wzwyż będzie wyposażony w ten element kierowania ogniem. Trwają prace projektowe nad dalocelownikami dla mniejszych jednostek (niszczyciele, eskortowce itp.), wprowadzenia ich do użytku należy spodziewać się za kilka lat.
Okręt badawczy Mikołaj Kopernik zakończył trwające 9 miesięcy badania wysp Nowej Kaledonii. Odkryto liczne, dotychczas nie znane endemiczne gatunki flory i fauny; 10 gatunków roślin, 5 gatunków ptaków i 12 gatunków gadów. Opierając się na badaniach geologicznych, stwierdzono, że wyspy są fragmentem dawnego superkontynentu Gondwany. Prowadzono także badania leksykalne używanych na wyspach dialektów melanezyjsko-polinezyjskich. Zaktualizowano pochodzące jeszcze z roku 1855 mapy morskie badanego obszaru. Ogólnie, opisana powyżej misja Mikołaja Kopernika została uznana w światowej opinii naukowej, za jedno z 10 najważniejszych osiągnięć badawczych tego roku.
Budżet.
Rok budżetowy 1921 zakończył się nadwyżką w wysokości 71 425 tys. zł. Środki te zostaną przeniesione na rok następny. Głównym powodem tak dobrego wyniku jest sukcesywne odmładzanie floty, co znacząco zmniejsza wydatki na remonty i konserwację okrętów.
Jest też niestety zła strona tej sytuacji; rząd uznał, że skoro MW nie jest w stanie wykorzystać przyznanych środków, to należy jej budżet na rok przyszły obniżyć. Miejmy nadzieję, że mimo tego, racjonalna gospodarka finansami nie wpłynie na obniżenie potencjału bojowego floty. Dodatkowo zaostrzenie się stosunków polsko-japońskich może korzystnie wpłynąć na decyzje budżetowe.
Plany.
W roku 1922 przewidziana jest budowa m.in.: 2 lodołamaczy floty po ok. 1 000 t, transportowca wojska ok. 10 000 t, transportowca wodnosamolotów ok. 7 000 t, 6 kanonierek kolonialnych po ok. 1 500 t, krążownika/jachtu królewskiego ok. 5 000 t, 3 stawiaczy min po ok. 750 t, 2 trałowców pełnomorskich po ok. 1 000 t i wspomnianych wyżej 4 niszczycieli.
Możliwe jest także rozpoczęcie budowy serii 9 patrolowców po ok. 450 t.
Bez zbędnego rozgłosu kontynuowana jest także, rozpoczęta na początku tego roku, budowa 2 pancerników po ok., 30 000 t. Projekt okrętów tego typu cały czas jeszcze „żyje”, dlatego trudno w tej chwili określić ostateczny kształt tych jednostek.