piątek, 23 września 2016

Struktura organizacyjna polskiego lotnictwa wojskowego



Struktura organizacyjna polskiego lotnictwa wojskowego

Mimo, że nie należy to ściśle do tematyki niniejszego bloga, to uznając pewien związek lotnictwa z MW (lotnictwo morskie), zagadnięty przez kolegę H_Babbocka, przedstawiam ogólną strukturę organizacyjną naszego lotnictwa wojskowego.
Klucz -  2-4 samolotów
Eskadra – 2-3 kluczy, 7-10 samolotów
Dywizjon – 2-3 eskadry, 15-31 samolotów
Grupa lotnicza – 2-4 dywizjonów, 31-125 samolotów
Flotylla powietrzna – 2-3 grup lotniczych, 94-376 samolotów
Flota powietrzna – 2-4 flotylli powietrznych, 283-1504 samolotów
Uwaga: w zestawieniach liczbowych nie ujęto samolotów niebojowych, np. łącznikowych, transportowych, szkolnych itp.
Nazwa „grupa lotnicza” jest też używana zwyczajowo w stosunku do całości wyposażenia lotniczego okrętów lotniczych, np. lotniskowców, jednakże nie należy mylić tych pojęć. Przykładowo „grupa lotnicza” lotniskowca eskortowego typu Generał Krajeński (CVE-1 1935) liczy 20 samolotów, czyli tylko odpowiednik niezbyt licznego dywizjonu. Jeszcze wyraźniejsza różnica występuje w stosunku do „grup lotniczych” okrętów liniowych i krążowników, gdzie tak naprawdę „grupa” obejmuje klucz, lub nawet tylko jeden samolot.
Zazwyczaj stacjonujące na lądzie eskadry samolotów lekkich i średnich (np. myśliwce, lekkie i średnie bombowce) posiadają po 10 samolotów, a eskadry ciężkich bombowców po 7 aparatów.
Poza tym, mogą występować tzw. samodzielne jednostki organizacyjne, niewchodzące w skład jednostki bezpośrednio wyższej; np. samodzielny klucz w składzie dywizjonu,  samodzielna eskadra w składzie grupy lotniczej, itd.
Obecnie w lotnictwie morskim największym związkiem jest flotylla lotnicza (Metropolia, Pemba i PPTR), w czasie wojennym dopuszcza się tworzenie flot powietrznych.
Jeśli chodzi o lotnictwo lądowe (bojowe), to dzieli się ono na: taktyczne, operacyjne, strategiczne i myśliwskie. Lotnictwo taktyczne (myśliwce, lekkie bombowce, samoloty rozpoznawcze bliskiego zasięgu) przydzielane jest w sile jednej mieszanej grupy do poszczególnych korpusów armijnych. Lotnictwo operacyjne (myśliwce, średnie bombowce samoloty rozpoznawcze dalekiego zasięgu) przydzielane jest w sile jednej mieszanej grupy do poszczególnych armii. Lotnictwo strategiczne (myśliwce dalekiego zasięgu in spe, ciężkie bombowce) pozostaje w dyspozycji naczelnego dowództwa. Lotnictwo myśliwskie w momencie wybuchu wojny traci swoją samodzielność i wchodzi w skład dowództwa obrony terytorium kraju.
W warunkach wojennych przykładowo wygląda to tak:
- grupa armii (2 armie, 7 korpusów) > 1 flota powietrzna w składzie 2 grup lotnictwa operacyjnego + 1 dywizjon (7 dywizjonów, 217 samolotów) i  2 flotylli lotnictwa taktycznego + 1 grupa (7 grup = 20 dywizjonów, 620 samolotów), łącznie 837 samolotów.
Lotnictwo strategiczne składa się obecnie z 5 samodzielnych dywizjonów, łącznie w składzie 111 ciężkich bombowców. Po wprowadzeniu do służby myśliwców dalekiego zasięgu, zostanie przeorganizowane w 5 samodzielnych grup po 1 dywizjonie bombowym i 1 eskadrze myśliwskiej, łącznie 161 samolotów.