czwartek, 21 lipca 2016

Wiadomości z floty nr 40/2/1937



Wiadomości z floty nr 40/2/1937

Okręty.
Sprzedano do Meksyku krążownik minowy Posejdon (typ Posejdon CM-3 1919) za kwotę 1 824 tys. zł.
Uzbrojenie.
Nadal trwają prace zmierzające do udoskonalenia użytecznego modelu naziemnej stacji radarowej. Udało się wydłużyć efektywny zasięg wykrywania do 250 Mm, a także zmniejszyć ciężar aparatury o ok. 50%. Oparte na tych parametrach stacje zostały zainstalowane na wyspach Clipperton, św. Bartłomieja (Antyle Polskie), Upolu (Samoa), Pemba, oraz w bazie Beniowski (Namibia).
Na dwu typach okrętów (niszczyciele eskortowe typu Kujawy i transportowiec samolotów Bolko z Jeziorek) zainstalowano okrętowe urządzenia radarowe. Służą one do kontroli przestrzeni powietrznej oraz powierzchni wody w promieniu ok. 50 Mm.
Podjęto decyzję o wymianie dział artylerii nadbrzeżnej 254 mm na działa 283 mm; planuje się zakończenie tej wymiany na rok 1939.
Inne.
Nadal trwają prace badawcze archipelagu Karolińskiego (patrz Wiadomości Polityczne 9/1936 z 26.04.2016). M.in. biorą w nich udział nasze okręty Mikołaj Kopernik i Pacyfik.
Na tle nieporozumień związanych z zakupem przez kanonierkę Chimera (GB-14 1923) żywności na wyspie Mussau (PPTR) doszło do starcia zbrojnego z tubylcami tej wyspy. Kością niezgody okazała się świnia, w trakcie załadunku której zaistniała kontrowersja, czy już została zapłacona, czy też jeszcze nie. Świnia wisiała nad burtą kanonierki i kwiczała, a intendent i kucharz kanonierki z jednej strony, a tubylcy z drugiej, dość szybko przeszli od złorzeczeń do rękoczynów, aż w końcu wszyscy obecni chwycili za broń. Efekt: zabity jeden polski oficer i jeden marynarz oraz 14 rannych. Po stronie tubylców zabitych 12 i 25 rannych. Wysłana bezzwłocznie (hydroplany!) przez Gubernatora PPTR komisja śledcza główną winą za zajście obarczyła tubylców (okazało się, że za świnię jednak zapłacono, co zostało uwidocznione „na papierze”, niestety poprzedni właściciele archipelagu nie uczyli tubylców czytania), ale również zarzuciła dowódcy kanonierki „reakcję niewspółmierną do zagrożenia” Ostatecznie, dowódca kanonierki kmdr ppor. Raptusiewicz został pozbawiony dowództwa i odesłany do metropolii, a tubylcy zwięźle pouczeni na temat europejskich zasad handlowych. Dla załagodzenia napięcia, sporną świnię (i co nieco z „rozweselających” zapasów okrętu) przeznaczono na wspólną ucztę tubylców i załogi kanonierki. Ubocznym owocem tego pojednania okazało się później kilkoro dzieciąt o przedziwnie jasnej cerze :).
Budżet.
Rok budżetowy 1937 zakończył się nadwyżką w wysokości 4 674 tys. zł., co stanowi ok. 0,64% założonego budżetu. Kwota ta zostanie przeniesiona na rok przyszły.
Plany.
Na rok 1938 planuje się… nie napiszę, co się planuje. Wstępne plany były bardzo ambitne, ale mój - ostatnio chroniczny - deficyt czasowy, mógłby sprawić, że zapowiedzi okazałyby się mocno gołosłowne. Zbudujemy, co się uda!