środa, 19 października 2016

Wiadomości polityczne nr 13/1939



Wiadomości polityczne nr 13/1939

Co tam Panie w polityce?
Wprawdzie części składowe wiedeńskiej Monarchii będą mieć możliwość zadecydować o swojej przyszłości dopiero w roku przyszłym, ale Czesi już teraz zadeklarowali niezłomne postanowienie oderwania się od Wiednia. Jednocześnie zaprosili Słowaków do utworzenia wspólnego państwa. Na Słowacji propozycja ta została przyjęta różnie przez różne frakcje polityczne. Wydaje się jednak, że przewagę uzyskają zwolennicy federacyjnego państwa czecho-słowackiego. Pozostałe składniki dawnego Cesarstwa Austro-Węgierskiego jeszcze nie zgłosiły oficjalnie swoich aspiracji.
Rozpoczęły się japońsko-syjamskie rozmowy zmierzające do zawarcia zaczepno-obronnego sojuszu wojskowego. Dyplomacja chińska wyraziła swoje zaniepokojenie, obawiając się, że to właśnie jej kraj może stać się pierwszą ofiarą tych knowań.
Jak tam, trzymamy się mocno?
Ponieważ wycofany „na konsultacje” ambasador japoński ciągle nie wraca do Polski, w ramach retorsji Polska również odwołała z Japonii swojego ambasadora.
Amerykańską inicjatywę mediacji w sporze polsko-japońskim poparła Francja, zgłaszając swoją gotowość do wsparcia dobrych usług dyplomacji USA. Na wszystkie te kroki – jak na razie – brak japońskiej reakcji.
Między nami żakietami.
W związku z ogłoszeniem na Litwie referendum w sprawie połączenia z Polską, rosyjskie ministerstwo zażądało oficjalnie od strony polskiej wyjaśnień. Jest to akcja adresowana bardziej do rosyjskiej opinii publicznej, niż poważne wystąpienie. W końcu w poufnym aneksie do zawartego niedawno polsko-rosyjskiego układu, Rosja zobowiązała się do nieczynienia przeszkód w fuzji polsko-litewskiej.
A to Panie ciekawe…
Niejako w formie poparcia dla naszego stanowiska w sporze z Japonią, francuska marynarka wojenna zaproponowała nam wspólne, polsko-francuskie manewry morskie w okolicach Nowej Kaledonii. Propozycja została przez naszą MW przyjęta. Termin manewrów zaplanowano na wiosnę 1940 roku. Planuje się, że prócz jednostek stacjonujących na Dalekim Wschodzie, w manewrach z naszej strony wezmą udział m.in.: dwie eskadry okrętów liniowych, dwie eskadry lotniskowców, dwie eskadry krążowników i kilka dywizjonów niszczycieli. Powołany został mieszany polsko-francuski sztab planistyczny dla opracowania scenariusza manewrów. Nasi sztabowcy kładą nacisk na działania lotniskowców oraz operacje desantowe. Ponieważ nasze okręty będą stanowić zdecydowaną większość w połączonych polsko-francuskich siłach, uważa się, że to właśnie nasza Marynarka będzie miała decydujący wpływ na przebieg manewrów.