niedziela, 8 marca 2015

Wiadomości z floty nr 10/1/1924



Wiadomości z floty nr 10/1/1924

Okręty.
Sprzedano na Litwę dwa patrolowce (Rybitwa PB-3 1904 i Burzyk PB-4 1904) za łączną kwotę 258 tys. zł.
Na przeznaczony wcześniej do sprzedaży monitor Admirał Sierpinek (MON-1 1912) nie ma jak na razie chętnych. Pewnie jeszcze jakiś czas ten okręt u nas zostanie.
Pojawiło się natomiast zainteresowanie ze strony marynarek chińskiej i tureckiej zakupem naszego starego predrednota Mieszko I (BB-1 1908). Miałem zamiar zdeklasować ten okręt do roli pancernika obrony wybrzeża, ale jeśli monitor pozostaje, to można by Mieszka sprzedać.
Ukończono budowę czterech następnych kanonierek rzeczno-morskich typu Smok. Ich nazwy to: Wiwern, Żmij, Ladon i Fafnir. Okręty zostaną przebazowane do Szantou i Hangczou (po dwa na każdą bazę). Wykorzystując doświadczenia z samodzielnego rejsu dwóch pierwszych kanonierek tego typu do Togo, podjęto ryzyko wysłania ich do Chin „na własnych nogach” W rejsie towarzyszyć im będą zaopatrzeniowiec typu Belitung i dwa holowniki pełnomorskie typu Żubr. Jak wykazały doświadczenia z rejsu do Togo, największy problem może być ze sforsowaniem Zatoki Biskajskiej. Ze względu na częste i silne wiatry zachodnie nie można tego zrobić wzdłuż brzegu, a przecięcie zatoki na linii Brest – La Coruña też może rodzić problemy.
Kolonie.
Zakończono prace budowlano-montażowe w naszych bazach w Hangczou i Szantou.
Aktualny stan w pełni sformowanych i wyszkolonych oddziałów tubylczych w koloniach przedstawia się, jak następuje:
- Togo; 1 lekka brygada, ok. 3 500 żołnierzy;
- Pemba; 1 lekka brygada, ok. 3 500 żołnierzy;
- Belitung; 2 bataliony, ok. 1 500 żołnierzy;
- Wyspa Bougainville’a; 1 batalion ok. 750 żołnierzy;
- Samoa Zachodnie; 1 batalion ok. 750 żołnierzy.
Na Wyspie św. Bartłomieja i Nauru nie przewiduje się tworzenia oddziałów tubylczych (zbyt niski stan miejscowej populacji), niemniej pojedynczy mieszkańcy tych wysp są wcielani do oddziałów garnizonowych z metropolii. Przedstawiony stan ilościowy wojsk tubylczych uznaje się za docelowy, niemniej będzie prowadzone szkolenie rezerwistów, aby na czas wojny można było go co najmniej podwoić


Inne.
Okręt badawczy Mikołaj Kopernik rozpoczął badania Wyspy Niedźwiedziej. Program obejmuje m.in. studia nad życiem nurzyków polarnych (ptaki z rodziny alk) i golców (ryby z rodziny łososiowatych), a także badania w zakresie meteorologii i stanu zalodzenia przyległych akwenów.
Powołano do życia Komisję Budowy Okrętów MW. Jej zadaniem będzie ocena wszystkich projektów budowanych, przebudowywanych i modernizowanych okrętów floty i ich zatwierdzanie, bądź odrzucanie. W skład Komisji weszli: Główny Inżynier MW, jako przewodniczący, Główny inspektor Budownictwa Okrętowego i Szef Wydziału Operacyjnego Sztabu Głównego MW, jako wiceprzewodniczący, Główny Mechanik, Szef Uzbrojenia, Szef Wydziału Historycznego Sztabu Głównego MW, oficer ze sztabu Głównego Nawigatora MW, oficer ze sztabu Dowództwa Floty, profesor budownictwa okrętowego Wyższej Szkoły Morsko-Handlowej w Gdańsku i profesor architektury Politechniki Olsztyńskiej, jako członkowie.
Po wspólnej akcji, nasza kanonierka Tyfon (GB-8 1908) i amerykańska kanonierka Tacloban, zatrzymały w rejonie atolu Helen Reef statek molukańskich piratów. Załoga statku dość rozsądnie nie stawiała oporu, więc obyło się bez ofiar w ludziach. Jednostka wraz z załogą została doprowadzona do Batawii, celem osądzenia piratów i zlicytowania statku. Udana współpraca polskiego i amerykańskiego okrętu może mieć korzystny wpływ na stosunki między tymi państwami.

Z dniem 1 stycznia 1924 roku do Międzynarodowej Konwencji w Sprawie Zwalczania Piractwa na obszarze Azji Wschodniej i Południowo-wschodniej przyłączyła się Portugalia.

2 komentarze:

  1. Pozostawienie w składzie floty "Admirała Sierpinka" i sprzedaż "Mieszka I" wydają się, jak najbardziej, zasadne. Warto jednak zastanowić się, jak długo ma jeszcze potrwać aktywna służba monitora. Zapewne, w wypadku pozostawienia go w użyciu do lat 40-tych, konieczna byłaby obszerna modernizacja (wymiana jednostki napędowej, wzmocnienie zabezpieczenia przed wybuchami podwodnymi oraz opancerzenia poziomego, montaż artylerii uniwersalnej/przeciwlotniczej).
    ŁK

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zastanawiam się, czy za parę lat zmodernizować istniejący monitor (zgodnie z Twoimi sugestiami), czy raczej się go pozbyć i zbudować nowy. Decyzję podejmę po wykonaniu symulacji okrętu zmodernizowanego; jeśli uda się otrzymać wartościową jednostkę, to ten monitor we flocie zostanie.

      JKS

      Usuń