niedziela, 14 grudnia 2014

Wiadomości z floty nr 2/1/1921



Wiadomości z floty nr 2/1/1921

Okręty.
Sprzedano marynarce litewskiej torpedowiec Tygrys (DT-1 1906). Pozostałe okręty tego typu będą również sukcesywnie wycofywane ze składu floty z powodu ich zużycia i niewielkiej wartości bojowej. Nie planuje się budowy nowych torpedowców, ich zadania będą przejmować niszczyciele.
Na stacjonującej w Lome (Togo) kanonierce Hydra (GB-2 1904) wybuchł pożar spowodowany przypadkowym zaprószeniem ognia. Na szczęście pożar został szybko ugaszony i straty są niewielkie. Celem dokonania koniecznych napraw okręt o własnych siłach udał się do Gdańska.
Na ciężkim krążowniku Lublin (CA-7 1913) w czasie ćwiczeń artyleryjskich doszło do nieszczęśliwego wypadku. Przedwcześnie eksplodował ładunek miotający w niezaryglowanej jeszcze komorze nabojowej działka 47 mm. Na skutek wybuchu dwie osoby zginęły, a trzy (w tym oficer) odniosły rany. Działko zostało zniszczone. Śledztwo wykazało, że przyczyną była wada produkcyjna naboju. Cała amunicja tej partii została wycofana i skierowana do kontroli.
Artyleria nadbrzeżna.
Wprowadzono do uzbrojenia nowe działo morskie kalibru 406 mm. Model został opracowany przez szwedzko-polski zespół tzw. ZEBR-ę. Pierwsze sześć dział zostało zamontowane w baterii nadbrzeżnej na Helu. W związku z tym zdemontowano istniejącą w tym miejscu starą baterię czterech dział 305 mm, którą udało się sprzedać Turkom.
Ponadto w Łebie zamontowano baterię czterech dział 283 mm.
Kolonie.
Trwają intensywne prace związane z budową bazy MW na Pembie. Główny wysiłek skierowany jest na roboty hydrotechniczne w budowanym porcie, a także na budowę zbiorników paliwa płynnego z terminalem. Ponadto budowane są pozostałe obiekty portowe, koszary i baza wodnosamolotów. Trwają również prace związane z montażem artylerii nadbrzeżnej.

6 komentarzy:

  1. czy w zwiazku z opracowaniem działa 406 mm możemy się spodziewać w najbliższym czasie pancernika w nie wyposażonego?

    OdpowiedzUsuń
  2. W najbliższym czasie (do roku 1925) raczej nie, choć wiele tu będzie zależało od ruchów potencjalnych przeciwników. Na razie działa będą testowane w baterii(ach) nadbrzeżnej, a zebrane doświadczenia wykorzystane do ewentualnych udoskonaleń. Przyśpieszenie prac nad tą konstrukcją było spowodowane pogłoskami (jak się okaże prawdziwymi) na temat wyposażania okrętów japońskich i amerykańskich w działa tegoż kalibru.

    JKS

    OdpowiedzUsuń
  3. Armaty 16 calowe weszły do produkcji, wg "arsenału" , w 1921 roku. Czyżby w ciągu jednego roku zdołano wyprodukować aż 6 armat i zamontować je w dodatku na stanowiskach bojowych baterii helskiej? Chyba to nazbyt optymistyczny scenariusz!
    ŁK

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę o odrobinę wyrozumiałości. Daty są w pewnym sensie umowne, ponieważ nie prowadzę dzień po dniu szczegółowej analizy czasowej, tego co się dzieje w "mojej" rzeczywistości. U mnie jednostką czasu jest rok z ewentualnym podziałem na początek, środek i koniec.
      Poza tym w tabeli uzbrojenia trochę niefortunnie użyłem słowa "produkcja", miałem raczej na myśli wejście do użytku. Ponieważ wg wspomnianej tabeli projekt ukończono w roku 1919, to przez dwa lata można było chyba coś wyprodukować.
      Jeszcze raz proszę o wybaczenie i przyjmijmy, że produkcja i montaż tych 6 dział jest w trakcie.

      JKS

      Usuń
    2. A zatem zaistniał prozaiczny lapsus linguae. Dziękuję za wyjaśnienie.
      ŁK

      Usuń
    3. Dziękuję za pobłażliwość.
      Ponieważ przez wiele lat całą tę moją alternatywną historię miałem prawie wyłącznie w głowie, to w "rozmowach" ze sobą samym posługiwałem się pewnymi skrótami myślowymi, których znaczenie było dla obu stron "dialogu" oczywiste :). Skoro zdecydowałem się upublicznić swoje przemyślenia, będę musiał popracować nad terminologią, czyli zabrać się za tłumaczenie z "mojego" na polski. Obiecuję, że będę starał się wyrażać jasno i precyzyjnie, chociaż w przypadku tabel jest to trudne z powodu ograniczonego miejsca na nagłówki.

      JKS

      Usuń