niedziela, 7 lutego 2016

Wiadomości polityczne nr 5/1934



Wiadomości polityczne nr 5/1934

Co tam Panie w polityce?
Sytuacja polityczna w monarchii austriackiej uległa – przynajmniej chwilowo – uspokojeniu; oby tak jak najdłużej pozostało!
Całkiem niedawno zjednoczone Włochy, już próbują prowadzić politykę imperialną. Zażądały mianowicie od Turcji specjalnych praw dla swojej mniejszości (kilkaset rodzin na kupę!) w Tunisie. Turcja - licząc na nasze i francuskie poparcie – zdecydowanie odmówiła, twierdząc, że włoska mniejszość w tym państwie cieszy się takimi samymi prawami, jak i pozostałe. Włoskie MSZ wobec tego wszczęło szeroko rozpowszechnioną na arenie międzynarodowej propagandę na temat rzekomo uciskanej politycznie, religijnie i ekonomicznie swojej mniejszości w tym kraju. Głównym zarzutem jest niemoc administracyjna (to prawda!) rządu tureckiego w oddalonych od stolicy prowincjach.
Jak tam, trzymamy się mocno?
W związku z powyższym, nasze MSZ wysłało do swego włoskiego odpowiednika notę z ostrzeżeniem, że każda próba naruszenia suwerenności Imperium Osmańskiego spotka się ze zdecydowaną reakcją polskiego rządu, środków militarnych nie wyłączając.
Pomimo formalnego zobowiązania, Niemcy Północne czynią polskim, francuskim i duńskim inspektorom liczne utrudnienia w prowadzeniu kontroli zbrojeń. Rządy tych trzech państw z jednej strony złożyły w północnoniemieckim MSZ zdecydowany protest, a z drugiej zwróciły się do rządu brytyjskiego o pomoc w wyegzekwowaniu od Niemców ich powinności.
Między nami żakietami.
Niedawna wizyta u nas delegacji marynarki meksykańskiej oraz późniejsze międzyrządowe rozmowy, zakończyły się podpisaniem porozumienia podobnego w treści do tego, które zostało wcześniej zawarte pomiędzy Polską i Wenezuelą. W dziedzinie gospodarczej Polska uzyskała korzystne koncesje na poszukiwania i ewentualne późniejsze wydobycie ropy naftowej na wschodnim wybrzeżu Meksyku. Ustalono również, że meksykańskie należności mogą być spłacane dostawami srebra, rtęci i bawełny.
A to Panie ciekawe…
Niestety znacznie pogorszył się stan zdrowia naszego światłego i daleko widzącego monarchy Jerzego V. Niektóre jego obowiązki faktycznie przejął już następca tronu, książę Bolesław.

6 komentarzy:

  1. To wsparcie dla Imperium Osmańskiego brzmi cokolwiek dwuznacznie w realiach współczesnej Europy.
    ŁK

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale to moje "realia"... W obliczu zagrożenia ze trony Rosji, Turcja jest dla nas cennym sojusznikiem. My dla Turcji jeszcze bardziej; bez naszego wsparcia straciłaby większość swoich terytoriów, szczególnie europejskich.

      JKS

      Usuń
    2. Osobiście zawsze ubolewałem, że wojny bałkańskie lat 1912 - 1913 nie doprowadziły jednak do wyparcia, przez Bułgarię, Turcji z Europy.
      ŁK

      Usuń
    3. Można było to osiągnąć i wcześniej... za pomocą najpierw mieczy a potem szabel i kopi, jednak wtedy zbyt wiele się działo w europie.
      Kpt.G

      Usuń
  2. Czy działania na rzecz Meksyku, nawet jeśli byłyby to tylko drobne zakupy na rzecz floty, nie powinny wywołać jakowejś reakcji US&A- wtrącanie się w ich wyłączną strefę wpływów

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W mojej historii Amerykanie nie są tak zazdrośni o swoje wpływy. Nie ma czegoś w rodzaju doktryny Monroe'a. Jeżeli coś im bezpośrednio nie zagraża, to mało ich interesuje.

      JKS

      Usuń