czwartek, 17 sierpnia 2017

Wiadomości z floty nr 50/1/1942



Wiadomości z floty nr 50/1/1942

Okręty.
Rozszerzono serię okrętów podwodnych typu Tuńczyk (SS-95 1941) o następne sześć jednostek; będą one nosić nazwy: Solandra, Tunek, Makrela, Albakora, Makora, Makajra.
Wycofano ze służby w MW okręt badawczy Mikołaj Kopernik (RV-1 1919). Znaczne zużycie techniczne jednostki oraz znikome – szczególnie w ostatnich latach jej wykorzystanie na rzecz MW sprawiły, że utrzymywanie jej w służbie stało się całkowicie nieopłacalne. Okręt został przekazany nieodpłatnie Wyższej Szkole Morskiej w Gdańsku; zapewne tam jeszcze przez co najmniej kilka lat z pożytkiem posłuży. Wspomniana wyżej gdańska WSM organizuje studia I stopnia na kierunkach: nawigacja, mechanika okrętowa, budownictwo okrętowe i morskie oraz handel i rybołówstwo morskie. Jest to uczelnia cywilna, proszę nie mylić jej z Oficerską Szkoła Marynarki Wojennej.
Z przykrością zawiadamiam, że bazowana w Lome (Togo) kanonierka Gryf (GB-9 1920) na skutek awarii maszyn w ciężkich warunkach atmosferycznych, została zdryfowana na brzeg w okolicach Badougbe, na skutek czego doznała znacznych uszkodzeń podwodnej części kadłuba. Powołany do tego celu zespół fachowców uznał, że biorąc pod uwagę stopień uszkodzeń oraz wiek okrętu, ściągnięcie go z płycizny oraz remont będzie całkowicie nieopłacalny, wobec czego okręt został skreślony z listy floty. Jeżeli okaże się to możliwe i opłacalne, to podejmie się prace zmierzające do zdjęcia z jednostki artylerii (głównie 2xIx203 i 1xIIx105mm), celem wzmocnienia artylerii nadbrzeżnej bazy w Lome.
Przekazano nieodpłatnie Chinom dwa eskortowce typu Kobra (EE-1 1920); umowa przewiduje odstąpienie (ale już odpłatne) w najbliższym czasie dwu pozostałych jednostek tego typu.
Uzbrojenie.
Opracowano nowy typoszereg dalocelowników; w praktyce są to dotychczas stosowane urządzenia, jednakże uzupełnione o radarowe instrumenty do pomiaru odległości, kierunku i (w niektórych przypadkach) wysokości. Dla odróżnienia od wcześniej stosowanych dalocelowników, będę nowe urządzenia nazywał radiodalocelownikami.
Urządzenia te otrzymają następujące symbole: RDC-M-7 jako główny dla okrętów liniowych, RDC-M-6 jako główny dla krążowników, RDC-MP-5 jako główny dla niszczycieli i plot dla okrętów liniowych oraz RDC-MP-4 jako główny dla okrętów mniejszych i pomocniczych oraz plot dla krążowników.
Kolonie.
Zakończono budowę lotniska zapasowego (drugorzędnego) dla Archipelagu Truk (PPTR) oraz podjęto budowę dwu następnych (trzeciorzędnych) lotnisk na Karolinach.
Zakończono budowę pomocniczej bazy w rejonie The Bottom na wyspie Saba (Antyle Polskie).
Inne.
Zakończyła się budowa olbrzymiego magazynu sprzętu, amunicji i zaopatrzenia w rejonie Szangjang na południu Chin.
Rozpoczęła się budowa podobnego magazynu  w rejonie Hajfongu (Indochiny Francuskie).
Jednocześnie prowadzi się (we współpracy ze służbami chińskimi i francuskimi) prace modernizacyjne, zmierzające do zwiększenia przepustowości linii kolejowej Hajfong, Szangjang, Szantou, Hangczou, Tiencin, Pekin z odgałęzieniem do Czyfu.

19 komentarzy:

  1. Przy tak rozbudowanym zapleczu technicznym floty, nie powinno być żadnych problemów z rozbrojeniem "Gryfa". Nie tylko z artylerii, ale i innych, ciągle wartościowych, komponentów wyposażenia. Wypróżniony kadłub, po prowizorycznym uszczelnienie, da się wtedy ściągnąć z mielizny i doprowadzić do stoczni rozbiórkowej. A może raczej przekazać go gratisowo Chinom, które podejmą się restytuowania jednostki na potrzeby własnej floty? Skromniejsze marynarki wojenne często były przecież bardziej powściągliwe w decyzjach dotyczących finalnej kasacji okrętów.
    ŁK

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, rozbrojenie jednostki z artylerii głównej i średniej jest priorytetem, nie wyklucza to jednak pozyskania z wraku mniej wartościowych "odzysków"
      Przymusowe sztrandowanie mocno osłabia nawet nowy kadłub. Wybacz, ale targanie połatanej i ogólnie rozlatującej się skorupy a Afryki Zachodniej do Chin... Chyba nawet najbardziej łakomy z Chińczyków na to nie pójdzie.

      JKS

      Usuń
    2. Ogólnie rozlatującej się? Czyżby wynik eksploatacji bez bieżących remontów?
      ŁK

      Usuń
    3. Powtarzam: "Przymusowe sztrandowanie... itd"

      JKS

      Usuń
  2. Trochę się dziwię, że nie komentujecie rozdziału "Inne"

    JKS

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A co tu komentować? Wojna idzie...
      ŁK

      Usuń
    2. No tak, tylko wojna, drobiazg, co tu komentować...

      JKS

      Usuń
  3. 1. Nie wiem jak inni Koledzy, ale ja mam dużą trudność z rozeznaniem świata, który tak istotnie różni się od rzeczywistego. Dlatego nie umiem ocenić skutków budowy magazynów w Chinach. Czy to jest prowokacja wojenna z naszej strony? Czy może wyraz gigantomanii centralnej gospodarki naszego Królestwa? Czy Japonia rozpocznie samobójczą wojnę z cały światem z powodu jakiegoś magazynu?
    2. Moim zdaniem zbytnio „podgrzała się atmosfera” zapowiedziami krążownika awiacyjnego oraz super pancernika (z działami 508mm), dlatego reakcje na skromny zaopatrzeniowiec, czy wiadomości z floty, są raczej skromne. Wszyscy czekają na coś „dużego”.
    3. W ogóle to nastąpiła sytuacja jak w anegdocie teatralnej. Od kilku aktów na ścianie wisi strzelba (czyli nasza flota na Dalekim Wschodzie) i wszyscy wiedzą, że teraz (czyli pod konie ostatniego aktu) strzelba musi wypalić. I co gorsza, jeśli „wypali” to będzie zawód, że było tak przewidywalnie. A jeśli „nie wypali” to będzie zawód, „po co to wszystko było”.
    Wniosek – i tak czas na coś „dużego”.
    H_Babbock

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Czy to jest prowokacja wojenna z naszej strony?" Może tak, może tylko element przygotowań, a może tylko demonstracja "my się wojny nie boimy"; oceńcie sami.
      Superpancernik jest jak już informowałem - w budowie i długo jeszcze będzie. To nie "liberciak"
      Strzelba może wypalić albo nie wypalić, trzeciej możliwości nie ma. Wieszając ją na ścianie liczyłem się z tym, że zawsze ktoś będzie zawiedziony.

      JKS

      Usuń
  4. Skoro zbliża się wojna, poproszę o szczegółowy opis naszych sił zbrojnych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proponowałbym używanie zwrotu "wojna jest możliwa"; wcale nie jest pewne, czy do niej dojdzie.
      Czy Kolega zdaje sobie sprawę z tego ile pracy i czasu wymaga opracowanie kompletnego ordre de bataille dla sił zbrojnych państwa będącego rzeczywistym, a nie tylko tytularnym mocarstwem?
      W "realu" wymaga to wielotygodniowej pracy zespołu co najmniej kilkunastu ludzi; ja jestem jeden i mam jeszcze wiele innych spraw na głowie; chociażby pracę zawodową.
      Niemniej obiecuję, że niebawem przedstawię syntetyczną informację na temat naszych sił lądowych, lotnictwa oraz obrony terytorialnej. Bardziej szczegółowe zestawienie sił MW wraz z jej lotnictwem oraz piechotą morską ukaże się w momencie wybuchu wojny, jeżeli oczywiście do tego dojdzie. W tym samym czasie opublikuję również w miarę szczegółowy przegląd sił przeciwnika oraz bardziej uproszczone zestawienie sił sojusznika(ów).

      JKS

      Usuń
  5. Coś się zapchało! A miało być tak pięknie...
    ŁK

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma takiej rury na świecie, której się nie da odetkać... :).

      JKS

      Usuń
    2. Zatem do roboty, hydrauliku! :)
      ŁK

      Usuń
    3. Już bym się za to brał, ale holajzy nie mam. "Jak ja mam bez holajzy lochbajtel kryptować? Żeby trychter był na szoner robiony, to tak. Ale on jest krajcowany i we flanszy culajtungu nie ma, to na sam abszperwentyl nie zrobię"

      JKS

      Usuń
    4. Co łaskawy Pan łaskaw Był Zapodał?
      Nie znam tego "jeżyka"... Jedyne co znam To Halba i Fligry ii nic więcej..
      Kpt.G

      Usuń
    5. Widzę, że Kpt.G dobry wieczór się trafił... Trochę zazdroszczę :).

      JKS

      Usuń