środa, 26 kwietnia 2023

BIULETYN INFORMACYJNY NR 19/2/1929

                BIULETYN INFORMACYJNY NR 19/2/1929

Okręty

Oddane zostały do służby:
- jeden zbiornikowiec floty typu Krakatau (post z dnia 07.04.2023),
- dwie kanonierki typu Odin (post z dnia 11.04.2023).
Zakończono przebudowę na stawiacze min trzech kanonierek typu Koetei (post z dnia 23.04.2023).
Rozpoczęto budowę:
- trzech krążowników lekkich typu Ceylon.
W budowie pozostają:
- jeden okręt zaopatrzeniowy typu Mars,
- jedna kanonierka typu Odin,
- dwa okręty-bazy typu Walcheren
- cztery kutry torpedowe typu T5
- sześć ścigaczy okrętów podwodnych typu R1,
- osiem niszczycieli typu Callenburgh.
Aktualnie, w skład MW Niderlandów wchodzą następujące okręty:
- 5 pancerników obrony wybrzeża,
- 2 krążowniki ciężkie,
- 3 krążowniki lekkie,
- 8 niszczycieli,
- 19 torpedowców,
- 21 okrętów podwodnych,
- 18 kanonierek,
- 12 patrolowców,
- 9 kutrów patrolowych,
- 12 kutrów torpedowych,
- 8 stawiaczy min,
- 12 trałowców,
- 1 transportowiec wodnosamolotów,
- 1 transportowiec wojska,
- 1 zbiornikowiec floty,
- 2 okręty hydrograficzne,
- 1 okręt warsztatowy,
- 2 holowniki pełnomorskie,
- 1 okręt szkolny.

Budżet 
Rok budżetowy 1929 zakończył się nadwyżką w kwocie £25765, środki te zostały przeniesione na rok następny.

10 komentarzy:

  1. Wreszcie obserwujemy długo oczekiwany, dynamiczny wzrost w zakresie budowy nowych okrętów bojowych. Stan floty "na papierze" prezentuje się dość efektownie, pod warunkiem wszakże, że zapomnimy o fakcie moralnej i fizycznej przestarzałości wielu okrętów (pancerniki obrony wybrzeża, torpedowce, kanonierki).
    ŁK

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy kanonierki są przestarzałe? Mamy tu pięć typów: "Brinio" 3 jednostki z lat 1914-15, "Thor" 6 jednostek z lat 1922-23, "Piranha" 5 jednostek z roku 1927, "Balder" 2 jednostki z roku 1928 i "Odin" 2 jednostki z roku 1929 (trzecia na ukończeniu). Średnia wieku 6,2 roku. Dla POW jest to 24,2, a dla torpedowców 1
      JKS4,8 roku.

      Usuń
    2. Przyznaję, że zestaw kanonierek jest całkiem nowoczesny. Nie analizowałem ilości okrętów i wydawało mi się, że "błąkają" się w ich składzie jeszcze pojedyncze jednostki z końca XIX wieku.
      ŁK

      Usuń
  2. Dobrze, że jest budowa 8 niszczycieli. Bez tego flota byłaby bardzo nie zbilansowana (byłoby wkrótce 8 krążowników i 8 niszczycieli).
    Mnie jednak wcale nie cieszy fakt zamówienia 3 lekkich krążowników. To znaczy cieszy jako potencjalnie fajne okręty, ale martwi, bo nie pasują do potrzeb floty dalekowschodniej. Chodzi o to, że Japonia oddaje do służby 4 krążowniki typu Nachi i jest w trakcie budowy 4 typu Takao. Wobec takich sił (łącznie 80 dział 203mm + 24 na starszych krążownikach "półciężkich") holenderskie zespół krążowników jest bezradny. A dalsze budowanie lekkich krążowników nie poprawi tej sytuacji. Lepsza byłaby budowa ciężkich krążowników, choć nadal byłby do wyścig ilościowo wygrywany przez Japonię.
    Moim zdaniem zamiast zużywać budżet na budowę 3 lekkich krążowników (łącznie mających wyporność 18-24tys ts), lepiej byłoby zbudować 1 krążownik najcięższy (do wariantu obrony "aktywnej"), albo 1-2 solidne POW (w przypadku wyboru warianty obrony bardziej pasywnej). Niezależnie od wybranego wariantu, takie okręty zmuszałyby Japońskie krążowniki do odwrotu.
    H_Babbock

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @ JKS: może więc warto zrewidować plany, skoro nie weszły jeszcze w fazę realizacji? :)
      ŁK

      Usuń
    2. Prawdę mówiąc to interesuje mnie planowana charakterystyka tych lekkich krążowników. Jeśli miałyby w granicach 8 tys. ton i co najmniej 9 dział 150 mm, to wcale nie muszą być słabe. Zwłaszcza jeśli armaty miałyby taki kąt podniesienia i na tyle dobrą balistykę, żeby mieć donośność ponad 25 kilometrów. Myślę, że postawienie takiej trójki byłoby niezłym wstępem do budowy krążownika najcięższego, który dałby im wsparcie w razie wojny.
      Nie zapominajmy również, że trzy lekkie krążowniki mogą przeciwnikowi bardziej namieszać niż krążownik najcięższy, ale tylko jeden. Zwłaszcza, że Japończycy mogą podesłać Kongosy i to cztery...
      Peperon

      Usuń
    3. Na komentarz kolegi ŁK z 29 kwietnia 2023 08:43.
      A skąd Ty wiesz jakie ja mam plany? Może niczego rewidować nie trzeba.

      JKS

      Usuń
    4. Jak to skąd wiem?! A czemu służą owe "Biuletyny", którymi "zapychasz dziury"? :) Rozpoczęcie budowy okrętów klasy "Ceylon" wcale nie musi oznaczać kontynuacji ich budowy. Mało to okrętów było rozbieranych na pochylni, bezpośrednio niemal po położeniu stępki?
      ŁK

      Usuń
    5. Po pierwsze, biuletyny nie służą "zapychaniu dziur" Podają one informacje, bez których - moim zdaniem - pełne zrozumienie treści cyklu byłoby niemożliwe.
      Po drugie, miałem na myśli plany w dalszej perspektywie czasowej, o których biuletyny nic nie mówią.

      JKS

      Usuń