niedziela, 6 marca 2016

Wiadomości z floty nr 34/2/1934



Wiadomości z floty nr 34/2/1934

Okręty.
Sprzedano do Turcji trzy niszczyciele: Huragan, Orkan i Tajfun (typ Huragan DD-13 1916) za kwotę łączną 1 925 tys. zł.
Kolonie.
Trwają prace nad rozbudową baz morskich w Philipsburgu i Oranjestad oraz rozpoczęły się drobne prace modernizacyjne w bazie Marigot na Antylach.
Rozpoczęto budowę wielkiej rafinerii ropy naftowej na wyspie św. Marcina, będzie ona przerabiać ropę wenezuelską z Zatoki Maracaibo (a może także meksykańską?), rozszerzając nasze źródła zaopatrzenia w produkty naftowe.
Na wydzierżawioną od Francji wyspę Clipperton wysłano okręt hydrograficzny Atlantyk, celem wykonania inwentaryzacji hydrograficznej, oznakowania nawigacyjnego oraz skartowania wyspy. Rozpoczęto również przygotowania do przekopania kanału wejściowego na lagunę i wytyczenia kotwicowisk oraz torów wodnych na samej lagunie. Przystąpiono także do budowy zaplecza mieszkalno-gospodarczo-technicznego dla ekip mających realizować na atolu wszelkie zaplanowane prace. Zaplecze to w przyszłości będzie wykorzystane przez powstającą właśnie bazę. Do czasu zakończenia budowy ww. zaplecza, bazą dla wszelkich działań na wyspie będzie meksykański port Acapulco. Proponuję zapamiętać nazwę „Clipperton”, powtórzy się ona jeszcze nie raz.
Inne.
Realizując porozumienia z Wenezuelą i Meksykiem, wysłano do tych krajów misje morskie, mające za zadanie pomoc w modernizacji ich flot, szczególnie pod względem organizacji, wyszkolenia oraz budownictwa okrętowego.
Trwają kompleksowe badania przejętych wysp antylskich.
Budżet.
Upływający rok zaznaczył się rekordową ilością zrealizowanych projektów (11). Ponieważ projekty te dotyczyły głównie jednostek niewielkich lub modernizacji, mimo zwiększenia nakładów na płace i lotnictwo, budżet wykazał jednak nadwyżkę w wysokości 22 895 tys. zł., co stanowi ok. 0,45% założonego planu. Nadwyżka ta zostanie przeniesiona na rok przyszły.
Plany.
Na rok 1935 planuje się:
- budowę pewnej ilości średnich oraz małych okrętów desantowych różnego przeznaczenia;
- budowę dalszych 8 niszczycieli typu Samum;
- budowę nieokreślonej jeszcze liczby ścigaczy torpedowych i artyleryjskich po ok. 100 t;
- budowę 3 patrolowców po ok. 450 t (projekt PU-450b);
- budowę 6 eskortowców po ok. 600 t (projekt PU-600);
- budowę dalszych 8 kutrów trałowych typu KT-1;
- budowę 6 okrętów podwodnych po ok. 1 100 t;
- budowę 4 torpedowców po ok. 800 t.
Plany zweryfikuje… itd.

6 komentarzy:

  1. A mojego wielkiego krążownika ni ma :C

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będą duże krążowniki, będą... Dotychczas ich budowę blokowały ograniczenia traktatowe; wprawdzie najprawdopodobniej od roku 1936 przestaną obowiązywać, ale takich okrętów nie buduje się "na kolanie" w kilka miesięcy.

      JKS

      Usuń
  2. Tak sobie myślę.. czy nie zaoferować Francji, Wlk. Brytanii i USA licencji/analizy projektu PU-600.
    Czy dobre pamiętam że istnieje projekt PU-900?
    Kpt.G

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sojusznikom i pomniejszym (niegroźnym w najbliższych latach) krajom neutralnym owszem, ale Brytania jest naszym wrogiem (a przynajmniej rywalem), USA dość niepewne.

      Usuń
    2. Czy istnieją plany na wypadek wojny z Anglią, w sensie polepszenie stosunków z Japonią, aby zająć czymś Royal Navy na obszarze Pacyficznym
      Gr. Adm. Thrawn

      Usuń
    3. Wymienione państwa mają własny świetnie rozwinięty przemysł okrętowy i naszych projektów nie potrzebują. O nowych projektach uniwersalnych niedawno pisałem; postaram się niebawem przedstawić ich aktualne zestawienie.
      Próbowaliśmy - jak już pisałem - poprawić stosunki z Japonią, ale bezskutecznie. Japończycy nie mogą strawić naszej pomocy dla Chin.
      Stosunki z Anglią ostatnio nieco się poprawiły; Anglicy przyjęli do wiadomości nasza mocarstwowość na morzach i na razie nie traktują nas jako zagrożenie dla swojej pozycji.

      JKS

      Usuń